ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Antalya’da kira fiyatları dudak uçuklatmaya devam ediyor. Gayrimenkul Uzmanı Tarkan Gençdal, “Göç, enflasyon ve arz talep dengesizlikleri gibi faktörler, konut piyasasında yaşanan fiyat artışları daha da belirgin hale getirdi” dedi. Satılık konut satışlarının stabil seyrettiğini ancak kiralık konutlarda tam tersi bir tablonun olduğunu söyleyen Gençdal, “Satılık daire çok ama kiralık yok. Kiralar üzerindeki baskıyı indirmek için getirilen bir takım farklı yasaklarda çare olmadı. Özellikle Konyaaltı’nın belirli bölgelerinde yabancı ikamet yasağına rağmen kiralık konut fiyatlarında herhangi bir düşüşün yaşanmadığı gibi ortalama bir 2+1 dairenin kirasının 20 bin lira civarında seyrediyor” dedi.

Gençdal-1

FİYATLAR ARTAR DENGEYE OTURUR

Ekonomik krizin etkisiyle birlikte artan kira fiyatlarının önüne geçmek isteyen hükümetin, getirdiği yasaklarda çare olmuyor. Son 2 yıldır yurt genelinde uygulanan yüzde 25’lik kira sınır artış oranın kaldırılmasının ardından fiyatlarda bir değişikliğin yaşanmadığını ifade eden Gayrimenkul Uzmanı Tarkan Gençdal, bu durumun sadece mahkemedeki yükü artırdığını söyledi. Sürekli değişen fiyatlar nedeniyle fiyat algısının da günden güne iyice kaybolduğunu ifade eden Gençdal, “Yasaklar nedeniyle piyasalarda bir dengesizlik oluştu. Kepez’de 2+1 daireler 15 bin, Konyaaltı’ndaysa 20 bin liradan başlıyor. Bu fiyatların geri gelmeyeceği önümüzdeki günlerde daha da artacaktır. Eski ve yeni kiracılar arasındaki kira ücretleri arasındaki makasında zamanla azalmasıyla piyasalarda dengeye oturacaktır” dedi.

YASAK DEVAM EDİYOR

Yabancıların yoğun talebi ve sınırlı arz nedeniyle geçtiğimiz yıllarda bazı mahallelerin yabancı ikametgâhına kapatıldığını söyleyen Gençdal, yasağın halen devam ettiğini söyleyerek, “Yoğun göç nedeniyle bazı mahallelerde Türk vatandaşların azınlığa düşmesi, nüfus arasındaki dengeyi korumak ve konut fiyatlarındaki dengesizliğin önüne geçilebilmesi adına yeni yabancı ikametgâhının önü kapatılmıştı. Uygulama devam etse de denetim eksikliği nedeniyle tam anlamıyla hayata geçirildiğini söylemek mümkün değil” dedi. Bu durumun çevre illerdeki kira fiyatlarını da etkilediğini söyleyen Gençdal, Isparta ve Burdur’da da benzer tablonun olduğunu belirtti.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ