SOSYAL Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi ve Antalya Tabip Odası, Aile Sağlığı Merkezi (ASM) çalışanlarının yaşadığı vergi adaletsizliğinin çözülmesi için başlattıkları eylem sürecine 15 haftadır devam ediyor. 15 haftasına giren eylemin bu haftaki adresi Kepez ilçesinde bulunan Pakize – Yahya Erkun Aile Sağlığı Merkezi oldu. Grup adına açıklamayı Antalya Şubesi Eş Başkanı Dr. Kaan Taşer yaptı.
‘VERGİDE ADALETİ NE ZAMAN SAĞLAYACAKSINIZ?’
Vergide adalet için pes etmeyeceklerini söyleyen Dr. Taşer, “ Bugün 12 Haziran 2024. 3 gün sonra ücretlerimizi alacağız ve peşinden bir Bayrama daha gelir kaybı ile gireceğiz. Her ay artan enflasyon ve her ay azalan gelir ve bu ay yine yoksullaşacağız. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tüm ekonomik krizi biz ücreti ile geçinmeye çalışanların sırtına yıkmaya devam edecek. 4 ayı geçti her hafta soruyoruz. Sormaya da devam edeceğiz. Vergide Adaleti ne zaman sağlayacaksınız?" ifadelerini kullandı.

A (1)23W5E
‘YÜZDE 35 VERGİ KESİNTİSİ KABUL EDİLEMEZ’
Bakanların tasarruf yapmadığını vurgulayan Dr. Taşer, “ Bakanlar özel jetlerle seyahat etmekten bile vazgeçmemişken tasarrufun bizden yapılmasını kabul etmiyoruz. Yoksulluk sınırı altında bir ücretle çalışanın ücretinin üçte birinin vergi olmasını kabul etmiyoruz. Devasa karlar açıklayan bankalardan, şirketlerden yüzde 15 vergi alınırken bizlerden yüzde 35 vergi kesintisi olmasını kabul etmiyoruz. Yediğimizden içtiğimize, giydiğimizden yattığımız yere her şeyden, ödediğimiz her faturadan zaten vergi kesilirken bir de üzerine ücretlerimizden yüzde 35 vergi kesilmesini kabul etmiyoruz. Önümüzdeki ay yapılacağı söylenen zammı göremeden vergi kesintisi ile bizden alınmasını kabul etmiyoruz. Vergide Adalet istiyoruz” dedi.
‘BÜYÜMEDEN PAYIMIZA DÜŞEN NE?’
2023 yılında toplanan gelir vergilerinin yüzde 62’sinin sağlıkçılardan kesildiğini söyleyen Dr. Taşer, “ Başta halkımız olmak üzere tüm ücretli çalışanlara soruyoruz. Geçen sene bu ülkenin gelirinin yüzde 62’sini siz mi kazandınız da verginin yüzde 62’sini siz veriyorsunuz? Ülke büyüdüğü, ekonomik krizden çıkış yoluna girdiğimiz söylenirken bu büyümeden bizim payımıza ne düşüyor?” ifadelerini kullandı. 

E5Rra
‘VERGİLER BİZE HARCANMIYOR’
Dr. Taşer, “Bizden toplanan vergiler bir avuç müteahhidin, bir avuç sermayedarın kasasına aktarılıyor. Vergide Adalet olmadığı için aylarca hastanelerde randevu kuyruğunda bekliyoruz. Vergide Adalet olmadığı için daracık aile sağlığı merkezlerinde sağlık hizmeti almaya çalışıyoruz. Vergide Adalet olmadığı için emekliler 10 bin lira alıyor. Vergide Adalet olmadığı için her gün saatlerimizi kalabalık toplu taşıma araçlarında geçiriyoruz. Vergide Adalet olmadığı için çocuklarımıza kreş yapılmıyor, okul yapılmıyor. Vergide Adalet olmadığı için bu kavurucu sıcaklarda nefes alacak bir parkımız bile yok. Vergide Adalet olmadığı için hastalandığımızda tedavi olacak yer bulamıyoruz. Vergide Adalet olmadığı için HPV aşısı olamıyor kanser oluyoruz. Vergide Adalet olmadığı için boğmaca aşısı alamıyor bebeklerimizi kaybediyoruz. Vergilerin neredeyse hepsini biz ödüyoruz ama toplanan vergiler bize harcanmıyor” şeklinde konuştu.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER