DÜNYADA kompozit doku nakli alanının uzman isimleri ABD’nin Los Angeles şehrinde düzenlenen Uluslararası Vaskülarize Kompozit Allotransplantasyon Kongresi’nde (International Society for Vascularized Composite Allotransplantation) bir araya geldi. Kongreye Akdeniz Üniversitesi damga vurdu. Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ve Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan kongrede rahim, yüz ve kol nakilleriyle ilgili bilgi verdi.

9-1-1

DÜNYAYA DERS VERDİLER

Kongreye yüz nakli alanında Asya kıtasını temsilen katılan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleşen 4 yüz nakliyle ilgili tecrübelerini aktardı. Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ömer Özkan ise dünyada ilk kez Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleşen kadavradan rahim nakliyle ilgili tarihsel gelişimi ve deneyimlerini anlattı. Her iki sunum da bilim insanları tarafından büyük ilgi gördü.

16-1-1

ÜLKEMİZİ TEMSİL ETMENİN GURURUNU YAŞADIK

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, böylesi önemli bir uluslararası etkinlikte Türkiye’yi temsil etmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, "Kongrede yüz, kol ve rahim nakli gibi kompozit doku nakilleriyle ilgili tecrübe paylaşımı yapıldı. Her merkez kendi uzmanı olduğu alanda sunumlar yaptı. Dünyada bu üç alanda birden çalışan tek merkez olduğumuz için Akdeniz Üniversitesi çok dikkat dikkat çekti. Bizim geldiğimiz bu nokta sadece üniversitemizin değil ülkemizin de sağlık alanında geldiği noktayı göstermesi açısından çok kıymetli" açıklamasında bulundu.

23-1-1

Kaynak: AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ