DOĞRUDAN 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise toplumun tamamını ilgilendiren yeni asgari ücret rakamıyla ilgili çalışmalar devam ederken Büro Emekçileri Sendikası Araştırma Merkezi’nin (BES-AR) Kasım ayı açlık ve yoksulluk sınırı rakamlarını kamuoyuna paylaştı.  Büro Emekçileri Sendikası Antalya Şube Başkanı Devrim Mol, konuya ilişkin açıklama yaptı.

WhatsApp Image 2023-12-20 at 13.54.30

YOKSULLUK SINIRI 53 BİN 108 TL

Yapılan araştırma sonuçlarını değerlendiren Başkan Mol, “Gıda madde fiyatları üzerinden yapılan hesaplamaya göre dört kişilik bir memur ailesinin sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı Kasım 2023 için açlık sınırı 18 bin 178 lira, bekâr bir çalışanın yaşam maliyeti ise 24 bin 541 lira. Gıda harcaması ile giyim, kira, elektrik, su, yakıt, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı kısacası yoksulluk sınırı 53 bin 108 lira olmuştur” dedi.

‘MAAŞIN YÜZDE 80’İ KİRAYA GİDİYOR’

Kamu emekçilerinin yaşadığı ekonomik zorluğa değinen Mol, “ Kamuda bekâr, çocuğu olmayan bir kamu emekçisi gelir vergisi kesintileriyle birlikte 20 bin 580 lira ücret ile 24 bin 541 lira olan yaşam maliyetinin altında ücret alarak hayatını idame ettirmeye çalıştığı bir gerçek. Büyükşehirlerde kamu emekçileri, barınma ihtiyacını karşılamak için neredeyse maaşının yüzde 75-80’ini kiraya ödemek zorunda kalıyor.  Ayrıca 4 kişilik bir ailenin 4‘ü de asgari ücretle çalıyor olsa bile alınan ücret toplamı yoksulluk sınırının altında kalıyor. Büro Emekçileri Sendikası olarak tüm kamu emekçilerine, asgari ücretlilere, emeklilere insanca yaşayacak bir ücret talebimizi ısrarla tekrarlıyoruz” ifadelerini kullandı. HABER/ÇİĞDEM KORKAN

Editör: Uğur Keskin