ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanımız Ali Bahar, Antalya Barosu, TMMOB Mimarlar Odası Antalya Şubesi ile Odamız iş birliğinde gerçekleştirilen, mevcut durum ve geleceğe ilişkin konuların bütün yönleri ile ele alındığı 'Adli Yargıda Kira Tespit Davaları ve Gayrimenkul Değerleme Raporları Semineri'nde açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere ATSO Başkanı Ali Bahar, Meclis Başkan Yardımcısı Mızrap Cihangir Deniz, Genel Sekreter Av. Aslı Şahin Tekin, Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Hasan Çerçiler ve Rasyonel Grup Taşınmaz Değerleme Yöneticisi Emrah Kaya katıldı.

F7wu_CwWAAAT98a

Antalya’nın doğal güzellikleri nedeniyle her yıl en fazla göç alan şehirlerden biri olduğunu kaydeden Başkan Bahar, “Her göç beraberinde barınma sorunu getirmiş, dolayısıyla konut talebinde çok ciddi artış yaşanmıştır. Antalya konut fiyatları, 2021 yılında yüzde 69, 2022 yılında yüzde 212, bu yıl ki artışla birlikte, durum daha vahim bir hal almış, son 3 yılın toplamında artış, yüzde 500’ün üzerine çıkmıştır. Sadece konut fiyatlarında değil, kira bedellerinde ki artışında en fazla gerçekleştiği il yine, şehrimiz olmuştur” dedi.

Sahibinden günlük kiralama sorununun uzun süredir gündemlerinde olduğunu kaydeden Başkan Bahar, “Şu anda da konut alan yabancıların özellikle kendi ülke vatandaşlarına yönelik günübirlik kiralama hizmeti ile mücadele ediyoruz. Bu durum kayıt dışılığı artırdığı gibi, turizm sektörü temsilcilerini, hem ekonomik hem de yasal açıdan zor durumda bırakmaktadır. Vergi kaybı ve kimlik bildirimi eksikliği, yasalara uygun şekilde faaliyet gösteren otellerin, adil rekabet koşullarında iş yapma olanaklarını engellemekte ve ekonomik adaleti sarsmaktadır” diye konuştu.

F7wvAhxXwAAHUrz

Yaşanan sorun karşısında ilgili bakanlıklarla görüşmelerini gerçekleştirdiklerini dile getiren Başkan Bahar, “Günübirlik kiralama işlemlerine karşılık belgelendirme, levha asılması, mevzuat çalışması yapılması, denetimlerin arttırılmasına yönelik taleplerimizi Bakanlarımıza doğrudan ilettik. Şuan da ilettiğimiz bu taleplerde çalışmaların sonuna gelinmiş olup, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın günübirlik kiralık evlere yönelik hazırladığı düzenleme kapsamında; evini günübirlik kiralamak isteyen vatandaşlardan öncelikle ‘kapısına levha asılması’, ‘bütün maliklerden izin alınması’ ve ‘Bakanlıktan izin belgesi edinilmesi’ olmak üzere üç temel şartın istenileceğini artık biliyoruz. Dünya’da benzer uygulamalara geçildi. Örneğin New York, dairelerin fiilen otele dönüşmesini engellemek için Airbnb, eylül ayında New York’ta 3 bin 800 rezervasyonun sadece 300’ünü onaylayabildiğini açıkladı. New York’ta kısa süreli kiralama yapabilmek için, ev sahibinin belediyeye mutlaka kayıt yaptırması gerekiyor. Ayrıca ev sahibi, kiralama süresince fiziksel olarak evde bulunmayı da taahhüt etmeli. İki kişiden fazla misafire de izin verilmiyor” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ