Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama Daire Başkanı Nurettin Şengül, Kurban Bayramı'nda Antalya'da yaşanan yoğun trafiğe ilişkin verileri DHA'ya açıkladı. Bayramın bu yıl okulların devamına denk gelmesinin ve dokuz günlük tatil ilanlarının ayrıca dağıtımını yaptığını belirten Nurettin Şengül, “Okulların kapanması ve çocukların da tatile devam etmesiyle Türkiye genelinde çok akın oldu. Akın akın geldiler, yollarda da görüyorlar. Antalya'nın tüm araç giriş noktalarında araç hareketliliği 1 milyonu aştı. 1 milyon 20 bin civarında araç Antalya'mıza giriş yaptı. Aşağı yukarı ortalama 3 kişi hesaplarsak, bu araçlar 3 milyona yakın nüfusa ulaştı" dedi.

7 BİN 168 OTOBÜS, 4 BİN 300 UÇAK

Antalya'daki otobüs terminallerinde 7 bin 168 otobüsün hareketliliğinin yaşandığını söyleyen Şengül, “Bunların aşağıdan yukarıya doğru şehirler arası otobüstü. Terminallerimizde yaklaşık 100 bine yakın nüfus hareketi oldu. Antalya Havalimanımızda arife günü ve bayram boyunca 4 bin 300'e yakın uçak değişimi gerçekleşti. Uçakla gelen yolcularımızı da 140 bine yakın araç giriş-çıkış yaparak havalimanımızdan aldılar, konaklayacakları, yolcular alıp götürdüler. Arife itibaren kente 4 milyona yakın insan geldi" diye konuştu.

CUMARTESİ- PAZAR TRAFİK YOĞUNLUĞU

Tatilin son günleriyle aynı hataların gidiş yönlerini aktaran Şengül, “Akıllı kavşak sistemlerimizin olduğu 125 kavşakta personelimiz bayram boyunca süreci takip etti. Bu yoğunluğun azaltılması ve vatandaşların yollarında çok beklemesi için süre verildi, yolların açılmasıyla ilgili müdahalelerde bulunuldu. Diğer kurum ve kuruluşlarla, ortak çalışmalarla da bu yoğunluğun en aşağı azaltılmasıyla ilgili bayram tatili boyunca devam edecek. Bayramın bitmesiyle önce özel sektör çalışanlarının dönüşleri başladı. Gidişlerde, gelişinceye kadar dağılım olmayacak. Çünkü gidişler biraz daha parçalı olacak. Gelişler bir anda cuma ve cumartesi günü gerçekleşti. Esas yoğunluğunun cumartesi ve pazar günlerini beklediğini" kullandı.

'DÖNÜŞ YOLUNDA SABIRLI OLUN'

Bayram tatili için dönüş geçiş ve çoğunluk hafta sonu yola çıkacaklara seslenen Nurettin Şengül, temkinli olunması ve kurallara uyulması programında bulundu. Bayram trafiğinin yoğunluğuna bağlı risklerin de arttığını belirten Şengül, “Dönüşen geçişinden trafik kurallarına uymamalarını rica ediyoruz. Geçtiğimiz yıllarda çok fazla kaybımız oldu. Dönüşlerin yolunda ilerlemelerini istiyoruz çünkü bütün yollar yoğun. Bu dağıtım içinde daha fazla yayılmalarını, daha çok mola vermelerini ve sevdiklerine, evlerine sağ salim ulaşmalarını istiyoruz" dedi.

Kaynak: DHA