GELENEKSEL ALANYA EVLERİ

Azakoğlu Konağı, geleneksel Alanya evlerinin en göz alıcı örneklerinden biri. Zarafetiyle büyüleyen bu yapı, karakteristik tasarımı, bütünlüğüyle planlanmış mimarisi, bölgenin dokusuna uyumlu dekorasyonu ve abartısız yalın süslemeleri ile adeta bir sanat eseri niteliğindedir.

ALANYA’N IN SİMGELERİNDEN BİR TUTAM TARİH

Kent belleğinin zenginleşmesine katkı sağlayan Azakoğlu Konağı ya da Hüseyin Azakoğlu Kent Müzesi ve Kent Belleği Merkezi, Alanya'nın sembol yapılarından biridir. Tescilli olarak korunan bu özel konak, geçmişin izlerini bugüne taşıyarak, Alanya'nın kimliğini bir mozaik gibi bir araya getiriyor. Bu tescilli yapı, sadece bir bina değil, aynı zamanda bir zaman yolculuğudur.

GEÇMİŞİN IŞIĞINDAN GELECEĞE BİR KÖPRÜ

Azakoğlu Konağı, Alanya'nın kent belleği merkezi haline geldi. Geçmişi ve geleceği buluşturan bu anlamlı dönüşüm, Alanya'nın kültürel zenginliğini gün yüzüne çıkararak gelecek nesillere bir miras bırakma hedefini taşıyor.

Şekerhane Mahallesi'nde gururla yükselen Azakoğlu Konağı, Alanya'nın tarihine dokunan bir destanın ta kendisi. Geleneksel mimarisini modern zamanlara taşıyan bu muazzam yapı, sadece taş duvarları arasında değil, aynı zamanda ruhuyla da konuklarına geçmişin büyüsünü yaşatıyor. Alanya'nın gözbebeği Azakoğlu Konağı, tarih ve kültürle iç içe geçmiş bir yaşamın kapılarını aralayarak ziyaretçilerini unutulmaz bir yolculuğa davet ediyor. Haber/Erendiz ÖZKURT