Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevine atanan Fatih Karahan'a açık bir mektup kaleme aldı.  ATSO Başkanı Ali Bahar, iş dünyasının taleplerini dile getirdi.

EN ÖNCELİKLİ SORUN YÜKSEK ENFLASYON

ATSO Başkanı Ali Bahar, mektubunda yeni görevinde Karahan'a başarılar dilerken, Türkiye ekonomisinin en önemli sorunlarından biri olan yüksek enflasyonun çözüme kavuşması gerektiğine vurgu yaptı. Başkan Bahar, “Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu şartlar ve mevcut enflasyon ortamında, sizlere ağır bir sorumluluk yükleyen yeni görevinize atanmanızdan dolayı sizi tebrik ediyor; şahsınıza ve ekibinize başarılar diliyorum. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak, ülkemizin en önemli ve en öncelikli sorunu olarak yüksek enflasyonu görüyor ve bu sorunun bir daha gündeme gelmeyecek şekilde çözüme kavuşması gerektiğine inanıyoruz. Enflasyonu aşağı çekme başarısını gösterirsek, ekonomi alanında yaşadığımız diğer pek çok sorunun da kendiliğinden ortadan kalkacağını düşünüyoruz. 2023 yılı ortasında başlanan sıkılaşma sürecinde, bu politikaların kademeli bir şekilde hayata geçirilmesi gerektiği, ani bir sıkılaşmanın özel sektörde büyük tahribat yaratacağı ve dezenflasyon sürecinin başarı ile yürütülmesini zorlaştıracağı düşüncelerimizi hükümetimize iletmiştik. Şu ana dek sürecin beklentilerimiz ile uyumlu bir çerçevede ilerlediğini görmekten mutluyuz” açıklamalarına yer verdi.

ANTALYA İŞ DÜNYASININ BEKLENTİLERİ

ATSO Başkanı, enflasyonla mücadelede kademeli politikaların benimsenmesi gerektiğini ve ani sıkılaşmaların özel sektörü olumsuz etkileyebileceğini belirtti. Ayrıca, Karahan'a hitaben, iletişim stratejisinin önemine dikkat çekerek Merkez Bankası'nın piyasa beklentilerini daha etkin bir şekilde yönlendirmesi gerektiğini ifade eden Bahar, “Antalya iş dünyası olarak uygulayacağınız politika karmasının başarıya ulaşmasını can-ı gönülden dilediğimizi bilmenizi isteriz. Bu konuda sizden beklentimiz, makul bir hızda yavaşlamakta olan iç talebi aniden soğutacak adımlardan kaçınmanızdır. Yüksek üretim ve işgücü maliyetleri ile son dönemde hem iç piyasada hem ihracatta zorlanan üreticilerimiz, iç talepte ani bir yavaşlamayı tolere edecek mali yapıya sahip değildir. Geçen haftaki konuşmanızda belirttiğiniz kredi kartlarına yönelik düzenleme planlanırken, bu hususu dikkate almanızı özellikle istirham ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

KARAHAN’A DAVET

Mektubunda Karahan'a ATSO Meclis Toplantılarına katılma davetinde bulunarak iş dünyasının taleplerini iletmeyi arzuladıklarını ifade eden Başkan Bahar, “Takdir edeceğiniz gibi dezenflasyon programının kilit noktalarından biri de Merkez Bankasının iletişim stratejisidir. Para Politikası Kurulu kararları ve Enflasyon Raporu sunumları dışında, piyasa beklentilerini yönlendirme açısından kamuoyu ile daha sık bir araya gelmeyi değerlendirebilirsiniz. Bu çerçevede, sizleri Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis toplantılarından birinde ağırlamanın bizler için büyük bir şeref olacağını bildirmek isterim” diyerek mektubunu sonlandırdı.   

Muhabir: AYSU DURSUN/HABER