TÜRKİY ECumhuriyeti'nin 5'nci Devlet Opera ve Balesi olarak çeyrek asırdır faaliyetlerini gerçekleştiren Antalya Devlet Opera ve Balesi gururla geçen 25 yılını muhteşem bir konserle taçlandırdı. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Tan Sağtürk'ün ve Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürü Akın Ulutaş'ın kutlama mesajı okuması sonrası başlayan konser, müzik ziyafeti yaşattı.

Antalya Dob 25Inci Yilini Kutladi 36940 (3)

Binlerce seyircinin ağırlandığı, yüzlerce eserin sahnelendiği Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin açılışının 25'inci yılına özel, daha önce sahnelenen eserlerden seçilen bölümler, Antalya DOB Sanatçıları tarafından sahnelendi. 19 farklı opera ve bale eserinden seçilen bölümlerin yer aldığı konserde, Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası'nı Orkestra Şefleri Lorenzo Castriota, Hakan Kalkan ve Ömer Yöndem yönetti. Konserde Başkemancı Halit Barış Öğüt oldu.

Konserin birinci bölümünde Antalya Devlet Opera ve Balesi Bale Sanatçıları tarafından sahnelenen bale eserlerinden bölümler yer alırken, ikinci bölümde Sopranolar; Sevinç Bilgin, Sema Çavuşoğlu ve Nurdan Küçükekmekçi, Mezzo Soprano; Medine Tuganova, Tenorlar; M. Koray Damcıoğlu, Devrim Demirel, M. Burak Pektaş, M. Fatih Şanal ve Göksel Yaran, Baritonlar; Serhat Konukman ve Melih Tepretmez, Bas-Bariton; Umut T. Akça, Baslar; Şafak Güç ve Engin Suna Solist Sanatçı olarak görev aldı. Sanatçılara Antalya Devlet Opera ve Balesi Koro ve Orkestra Sanatçıları eşlik etti. Konserin ışık tasarımı Mustafa Eski'ye ait.

A N T A L Y A D O B 25 I N C I Y I L I N I K U T L A D I 36940

Konserde; Kaderin Gücü, Figaro'nun Düğünü, Sevil Berberi, Don Pasquale, Lucia di Lammermoor, İl Trovatore, Macbeth, La Boheme, Carmen, Madame Butterfly, Şen Dul, Aida ve Kamelyalı Kadın operalarından ve Fındıkkıran, Giselle, Pandemic ve Kamelyalı Kadın bale eserlerinden seçilen bölümler sanatseverler için sahnelendi.

Antalya Dob 25Inci Yilini Kutladi 36940 (2)

Kaynak: DHA