Bir zamanlar, kayalarla örülü bir sır gibi saklı kalmış, Antalya'nın gizemli köşelerinden biriydi Çıralı. Doğanın sırlarını taşıyan bu topraklar, zamanla keşfedildikçe, misafirlerini büyüleyen bir hikayenin parçası haline geldi.

Antalya'nın kalbinde, yaklaşık 80 kilometrelik bir yolculuktan sonra, mis gibi çam kokuları arasında serin sulara kavuşuyorsunuz. Çıralı Plajı, adeta bir doğa harikasıyla karşılıyor sizi. İki yanı yüksek kayalıklarla çevrili, altın rengi kumlarla dans eden bir deniz masalını andırıyor.

YILDIZLARIN ALTINDA

Gündüzleri, göz alıcı güneşin altında şezlonglarda uzanırken akşamları sessizliğe bürünen plajda, doğanın büyülü gösterilerine tanık oluyorsunuz. Gün batımı, adeta bir ressamın elinden çıkmış gibi, gökyüzünü kızıla boyarken dolunayın ışığıyla aydınlanan kumsallarda romantik bir atmosfer hakim oluyor.

Çıralıııııı

Çıralı Plajı'nın belki de en büyüleyici yanlarından biri, gecenin karanlığında parlayan yıldızlarla dolu gökyüzü. Işıklardan arınmış bu bölgede, çıplak gözle bile neredeyse tüm Samanyolu'nu görmek mümkün. Bir hamağa uzanıp sessizliğin içinde yıldızları izlemek, ruhu dinlendiren bir deneyim sunuyor.

Çıralı, sırtını koruma altındaki dağlara dayamış, doğayla iç içe bir yaşam sunuyor konuklarına. Plajın arkasında yer alan butik pansiyonlar, ağaç evler ve bungalovlar, doğanın kucağında huzurlu bir konaklama imkanı sunuyor. Mis kokulu çiçeklerin arasında, tertemiz bir nefes alıyorsunuz.

CARETTA CARETTA CENNETİ

Çıralı Plajı, insanların olduğu kadar denizin kıymetli misafirlerinin de uğrak noktası. Nesli tehlike altında olan Caretta Caretta kaplumbağaları, burayı yumurtlama için tercih ediyorlar. Plajda yapılan özenli çalışmalarla, bu nadide canlıların korunması sağlanıyor ve onların gelecek nesillere sağlıklı bir yaşam alanı bırakmaları destekleniyor.

Cirali Koyu Antalya

Plajın güney ucunda yer alan Olympos Antik Kenti, tarihin derinliklerine yolculuk yapmanızı sağlar. Günümüze kadar ayakta kalmayı başaran antik kalıntılar, geçmişin büyüsünü günümüze taşır. Kuzeybatıdaki Yanartaş ise efsanelere konu olan doğal bir fenomendir. Kayalıkların arasından süzülen doğal gaz, yüzyıllardır yanarak gökyüzünü aydınlatır, geceleri bambaşka bir atmosfer oluşturur. Ayrıca dünyanın en güzel yürüyüş rotası Likya Yolu’nun da Çıralı’dan geçtiğini hatırlatmakta fayda var.

ÇIRALI’YA NASIL GİDİLİR?

Çıralı'ya ulaşmak, doğanın sakinliği içinde huzurlu bir yolculuğa dönüşür. Antalya'dan başlayan bu yolculuk, önce dağların arasından geçer, sonra kıvrıla kıvrıla sahile ulaşır. Özel araçla gelenler için Antalya-Kemer güzergahı takip edilirken toplu taşıma tercih edenler içinse Antalya otogarından Kumluca istikametine giden minibüslerle bir sonraki durağa, Yanartaş'a ulaşılır. Oradan da Çıralı'ya giden minibüslere geçilir.

Bir zamanlar sessiz sedasız kalan, doğanın sırlarını saklayan Çıralı Plajı, şimdi doğaseverlerin ve maceraperestlerin uğrak noktası haline geldi. Her bir kum tanesi, her bir dalga, buranın büyülü hikayesini anlatıyor. Ve her ziyaretçi, bu hikayenin bir parçası olmaktan keyif duyuyor.

Muhabir: ERENDİZ ÖZKURT/ÖZEL HABER