SOL Parti Antalya İl Örgütü  ‘Aydınlık ve Özgür Bir Türkiye için Yürüyelim’ eylemine katılan ve söz alan Antalya Sol Feminist Hareket sözcüsü Öykü Ağtaş ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne ithafen yapılacak eyleme çağrıda bulundu.

‘ŞERİATA GEÇİT VERMEYECEĞİZ’

Konuşmasında 1926 yılında kabul edilen ‘Medeni Kanuna’ değinen Ağtaş, “ 1926'da medeni kanunla kazanılmış okuma, çalışma, miras, boşanma ve evliliğe dair tüm haklar mecelle hukukuna dönülerek ortadan kaldırılmak isteniyor. Erkekler için çoklu evliliğin önü açılmak isteniyor. Biliyoruz ki; şeriat için kadın, köle anlamına gelmektedir. Bedenimizden, hayatlarımızdan, kazanılmış haklarımızdan vazgeçmiyoruz. Şeriata geçit vermeyeceğiz. Bu ülkede 25 Kasımlarda, 8 Martlarda alanları dolduran kadınlar bu 8 Martta da sokaklarda olacak. Sol feminist hareket olarak alanlardayız. Tüm kadınları, hep birlikte yürümeye eşitliği ve laikliği yeniden kazanmaya çağırıyoruz” dedi.

EYLEM ÇAĞRISI YAPILDI

Dünya Kadınlar Günü’nde yapılacak eylemin yerini ve saatini söyleyen Ağtaş, “ Sol Feminist Hareket olarak, tüm kadınları başta olmak üzere herkese 9 Mart Cumartesi günü saat 14.00’te Aydın Kanza Parkı’nda hep beraber yürümeye, eşitliği ve laikliği yeniden kazanmaya çağırıyoruz. Bu karanlığı kadınlar yıkacak” diye konuştu.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER