EMNİYET Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı’nın yayınladığı verilere göre; Mayıs ayında Türkiye’de toplam 50 bin 484 kaza meydana geldi. Bu kazaların 2 bin 230’u Antalya’da yaşanırken Nisan ayında 2 bin 72 kaza olmuştu. Antalya’da geçen aya oranla kaza sayısı arttı. 9 günlük bayram tatilinin gelmesiyle birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü, yola çıkacak olan kişileri uyardı. Daha fazla kazaların yaşanmaması için ‘dikkatli sürün’ uyarısı verildi.

ANTALYA, TRAFİK KAZALARINDA İLK 5’TE

Antalya; İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’dan sonra en çok trafik kazasının olduğu 5’inci şehir konumunda. Mayıs ayı verilerine bakıldığı zaman bir diğer göze çarpan veri ise trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısının en çok olduğu illerde İzmir ve İstanbul’dan sonra Antalya üçüncü sırada.

KAZA SAYILARI ARTIYOR

Mayıs ayında kaza sebebiyle Türkiye genelinde 242 kişi hayatını kaybederken 31 bin 240 kişi yaralandı. 2024’ün ilk 5 ayında ise toplam; 235 bin 153 kaza meydana geldi. Bin 33 kişi hayatını kaybederken 138 bin 676 kişi yaralandı.

OTOMOBİL KAZALARI İLK SIRADA

Türkiye genelinde Mayıs ayında en fazla kazaların meydana geldiği araç cinsi ise otomobil oldu. Mayıs ayında otomobil ile 16 bin 371 kaza oldu. Kaza yapılan araçlarda otomobili, motosiklet takip etti. Kamyonet ise üçüncü sırada yer aldı. Mayıs ayında motosikletle 8 bin 34 kaza olurken kamyonet ile 4 bin 703 kaza oldu.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER