ANTALYA'DA hızla artan kira fiyatları, kiracıları işin içinden çıkılmaz bir hale getirdi. Antalya Kiracılar Dayanışma Platformu kurucuları ve üyeleri Attalos Meydan’ında toplanarak eylem yaptı. Yaşanılan kira krizine dikkat çeken Antalya Kiracılar Dayanışması Platformu kurucuları, Geçtiğimiz hafta yaşanan sel felaketini unutmadı. Sel felaketinde zarar gören herkese geçmiş olsun dileklerini dileyen platform, daha sonra kiralar konusuna değindi.  Antalya Kiracılar Dayanışması Platformu kurucularından Seda Kul, “Maaşlara gelen zam daha elimize geçemeden eriyip tükendi gitti. Kiralarımızı ödeyemiyor karnımızı bile doyuramıyoruz. Ancak yetkili kişiler bir türlü sesimizi duymuyor. Halkın artık gözünü açtığını düşünüyorum” dedi.

Whatsapp Image 2024 02 17 At 22.41.45

‘AYRIŞTIRILMAK İSTEMİYORUZ’
Ev sahiplerinin de ayrı bir platform kurduğunu söyleyen Seda Kul, “Arabuluculuk yapan avukat kiracıların hakkına giriyor. Bizim ülkemizde neler oluyor?  Adalet desen neye göre kime göre var? Zengine adalet her yerde varken garibana adalet nerde var soruyorum size.  Sabahlara kadar çalışan işçi, maaşını aldığımda kendine neden bir çorap dahi alamıyor. Bizi yönetenler neden müdahale etmiyor kiracıyı ev sahibiyle, emekliyi emekliyle, işçiyi işçiyle birbirine düşman ediyor. Bizler ev sahipleri ile kiracılar olarak karşı karşıya kalmamalıyız. Tersine bu düzene hep birlikte dur demeliyiz. Emlakçıların da bizleri sömürdüğü yeter. Bir lokma ekmek için askıya ekmek bırakılmasını beklememeliyiz her şeyden önemlisi bölüne bölüne yok oluyoruz halk olarak bizleri ayrıştırıyorlar bizler ayrıştırılırsak vatan gider elimizden unutmayın” ifadelerini kullandı. 

Whatsapp Image 2024 02 17 At 22.41.45 (1)
‘TEFECİLERDEN MEDET UMAR OLDUK’
Herkesin geçim sıkıntısı çektiğini söyleyen Seda Kul, “ Geçim sıkıntısı çekmeyen kimse kalmadı artık aramızda insanlar tefecilerden medet umar hale geldi. Artık bu insanları görün bu insanların neler çektiğini duyun. İnsanları doğalgaz ile tehdit etmek yerine iktidar olarak halkın yüzünü güldüren bu halk sizden çok bir şey istemiyor yasa istiyor kanun istiyor adalet istiyor.  Cumhurbaşkanı olarak açık şekilde halkı doğalgaz ile tehdit etmek size yakışmıyor siyasete yakışmıyor sizleri seçen bu halk bunları unutmayacak yaşanılanları unutmayacak gün gelecek ve o sandıklarda bunların hesabı sorulacak ve cümlemi nazım hikmetin kısa bir sözüyle tamamlamak istiyorum; ‘Alçaklığın, hainliğin, ikiyüzlülüğün kısacası cümle kokuşmuşluğun at oynattığı bir dönemde yaşamdan zevk alabilmek ancak zayıfların bahtiyarlığıdır. Esas olan sadece yaşamak değil insana yakışır şekilde ve onurlu yaşamaktır. Teslim olmadan, boyun eğmeden, sürünmeden, el etek öpmeden yaşamaktır’ susmadan insanca yaşamak için mücadelemizde vazgeçmeden el etek öpüp çocuklarımızın geleceğini karartmadan yaşamak ümidiyle”  diye konuşmasını sonlandırdı. 

Whatsapp Image 2024 02 17 At 22.41.45 (2)
‘YETKİLİLER BU SORUNU ÇÖZSÜN ARTIK’
Antalya Kiracılar Dayanışması Platformu kurucularından Cengiz Kul ise konuşmasında şunları söyledi: “ Kardeşlerim başımızda iki tane bela var biri cehalet biri yoksulluk insanlık cahil bırakılıyor, aç bırakılıyor, kullanıma uygun hale getiriliyor ve yıllardır sistem bunun üzerine dayalı bir şekilde işliyor. Ülkenin temel sorunu haline gelen barınma ev sahibi kiracı uyuşmazlığı yetkililerin işine geldiği şekilde kullanıyorlar. Halk olarak ayrıştırılmak istemiyoruz bir an önce bu sorunların; eğitim, sağlık, geçim, yani insanın ihtiyaç duyduğu temel ihtiyaçlarını karşılayacak yasa ve kanunlar gelmesini siz bizlere hizmet veren yetkililerden talep ediyoruz. Yaraya derman olun sorunları çözün halkı rahata erdirin sizleri bizler seçtik” 

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER