DÜNYANIN en önemli turizm merkezlerinden Antalya, 22 Ağustos itibarıyla turizmde 'rekorlar yılı' olarak kabul edilen 2019'u geride bıraktı. Antalya Valiliği Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü verilerine göre; Antalya ve Gazipaşa Havalimanı'ndan gelen turist sayısı, 10 milyonun üstüne çıktı. Rekorun kırıldığı bu dönemde turizmcilerin mutsuz olduğunu söyleyen Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz,  “Aylardır bir yandan sezonun tüm zamanların rekorunu kırdığını, bir yandan da otellerin dolmadığını birbirimize anlatmaya çalışıyoruz. Turist sayılarının iyi seyrettiği de doğru, özellikle bazı bölgelerde yüksek sezona rağmen doluluk sorunu olduğu da. Yani uçaklar dolu, oteller boş gibi” dedi.

recep-yavuz
‘PANİKLEMEYE GEREK YOK’
Yüksek seyreden sayıların neden otellere yansımadığının turizm camiasında sorgulandığını belirten Yavuz, “Turistler oteller yerine başka alternatiflere mi yöneliyorlar?’, ‘Uçaklar dolu oteller boş mu?’, ‘Turist rotasını daha ucuz ülkelere mi çevirdi?’, ‘Aşırı sıcaklar turisti olumsuz etkiliyor mu?’, ‘Aşırı yatak kapasitesi Antalya’ya yaramadı mı?’ ve ‘Antalya kan mı kaybediyor?’ gibi birçok soruyla boğuşuluyor ancak pek paniklenecek bir durum yok. Dünyanın bütün turizm destinasyonları bugünlerde benzer konularla cebelleşiyor” ifadelerini kullandı.

‘FİYAT ARTIŞLARI EN BÜYÜK SEBEP’
Fiyat artışlarının turizme yansımasının göz ardı edilmemesi gerektiğini söyleyen Yavuz, “Benzinden domatese, asgari ücretten, elektriğe, alkolden, deterjana hiçbir şeyin fiyatı geçen seneki Ağustostaki fiyatı ile aynı değil. Hizmete her şey dahil olunca yansıması da o derece şiddetli oluyor. Bu durumda artan fiyatlar ve artacağı öngörülen fiyatlandırmaların yansıması turistin bir gerçeği. Bir kesim turistin otelden kaçmasının nedenini artan fiyatlar. Her pencerede farklı bir resim ancak siz fiyatı nereye çekerseniz çekin, talep ve piyasa şartları fiyatın yönünü belirliyor. Hiç kimse bu şartlarda zararına ticareti göze alıp rekabet uğruna fiyatın dibine vurmayı göze alamaz. Bununla birlikte hiç kimse ürünün ederinin üzerindeki karlılığını taşınamayacak bir yere çekmeyi göze alamaz. Bu otelden taşımaya, uçaktan her birim için geçerlidir” diye konuştu.  ÖZEL HABER/ÇİĞDEM KORKAN