ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre,  Amerika’nın Houston kentinde 17- 21 Nisan tarihleri arasında düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından gelen takımların yarıştığı FRC (First Robotik Competition) Dünya Şampiyonası’nda SPARC 5665 takımıyla birlikte mücadele eden Uysal, jürilerin değerlendirmesi sonucunda takımın gösterdiği takım ruhu, performansı ve dinamizmi en iyi yansıtan takıma verilen “Judges Award Ödülü”nü kazandılar.

Foto (2)Dfgh

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’NDE EĞİTİM ALDI

“Antalya’dan çıkarak başladığım yolculuğumun ABD’ye kadar uzanması ve burada uluslararası yarışmada ödül almak benim için çok gurur verici” diyen Kayhan Övünç Uysal, aynı zamanda Akdeniz Üniversitesi alt yaş kategorisi basketbol takımında da yer alıyor. Akdeniz Üniversitesi Enformatik Başkanlığı’ndan aldığı eğitimlerin bu başarıda önemli bir katkısı olduğunu belirten Uysal, üniversitedeki hocalarına da teşekkürlerini ileterek, “Ekip olarak gösterdiğimiz bu başarıların devam etmesi için daha çok çalışarak hem ülkeme hem de Antalya’ya gurur yaşatmak için çaba göstereceğim. Bu benim için inanılmaz teşvik edici oldu” şeklinde konuştu.

ANTALYA’DA ÇOK SAYI DA GENÇ YETENEK VAR

Antalya’nın yetiştirdiği genç yeteneklerin, uluslararası platformlarda da adını duyurması için önerilerde de bulunan Uysal, gençlere daha çok imkan verilmesi halinde başarılarında geleceğini ifade ederek, “Ben başarabiliyorsam diğer gençlerde başarabilir” dedi. Uysal, “Dünya robotik kodlamaya yönelik ilgi her geçen gün artıyor. Bu yarışmalara yönelik takımlar genelde özel girişimler sonucu ortaya çıkıyor. Ben devlet okulunda okudum ve şu anda da eğitim hayatıma devlet okulunda devam ediyorum. Eğer kamu okullarında da gençlere bu şans verilirse eminim bugün elde ettiğimiz başarılar da ülkemiz adına daha çok çıkacaktır” dedi.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ