Güzel Sanatlar Derneği'nin (GÜSAD) organizasyonuyla Kurşunlu Mezarlığı'nda tören düzenlendi. Törene, 2022 yılı şubat ayında yaşama veda eden ressam Turhan Ekici'nin çocukları, yakınları, öğrencileri, sanatçı dostları, sanatseverler katıldı. Ekici'nin kabri karanfille süslendi, dua okundu. 

'RESSAMLARIN PİRİ'

GÜSAD Başkanı Ertuğrul Hepgüzel, ressam Turhan Ekici'nin kişiliğine, sanatına övgü yağdırdı, "Ekici ressamların piriydi" dedi. Hepgüzel, Ekici'nin 'Yüksek uygarlığın merdiveni sanattan geçer. Sanat ne kadar uzunsa, hayat da o kadar kısadır' sözüne yer verdiği konuşmasına şöyle devam etti;

Ressam Ekici Kabri Basinda Anildi 9987 Dhaphoto2

"Turhan Ekici, geçirdiği ani rahatsızlık sonucu hayata gözlerini yumdu. Resim öğretmenliğinden emekli olan Ekici, Antalya'daki özel atölyesinde resim sanatına gönül vermiş genç ve yetişkinlere eğitim verdi, Antalya'ya birçok ressam kazandırdı. Resim tekniklerinin tümünü severek çalışan Ekici, evrenin nesnel ve soyut değerlerinden beslenen, kendisi gibi sistemleşeceğine inandığı bir sanat anlayışıyla hep çalıştı. 100'den fazla grup ve karma sergiye katıldı, yurtiçi ve yurt dışında özel koleksiyonlarda çok sayıda eseri yer aldı."

Ressam Ekici Kabri Basinda Anildi 9987 Dhaphoto3

Ressam Ekici ile kendisinden 1 hafta sonra vefat eden eşi Hafize Ekici'nin kabirleri, öğrencileri ve sanatçı dostlarının katkılarıyla yapılmış, kaidesine de Ekici'nin sanatla ilgili sözleri yazılmıştı.

Kaynak: DHA