BUGÜN 2 Temmuz. 1993 yılında yakın Türkiye tarihinin en acı hadiselerinden olan Madımak olaylarının 31’inci yıldönümü. Hala birçok insanın tarihimizdeki kara günlerden birisi olarak hatırladığı olaylarla ilgili Antalyalı siyasilerden de anma mesajları geldi.

BAŞKAN BÖCEK: ‘HALA İÇİMİZİ YAKMAYA DEVAM EDİYOR’

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek Madımak olaylarının yıldönümüne ilişkin sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı. Söz konusu paylaşımda, “Sivas Katliamı'nın yıl dönümünde, yitirdiğimiz tüm canlarımızı saygı ve rahmetle anıyorum. Madımak'ta 31 yıl önce yakılan ateş hala içimizi yakmaya devam ediyor” ifadelerini kullandı. 

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da yaptığı paylaşımda, “2 Temmuz 1993'te Sivas'ta fikir ve inançlarından dolayı katledilen insanlarımızı saygıyla ve rahmetle anıyorum. Anadolu’muzun kadim geleneğinin özünde, farklı renklere sahip kültürlerin ve insanların ahenk içinde yaşaması vardır. Bizim barış ve huzur içinde, birlik ve beraberlikle yaşama tutkumuz hiç bitmeyecek” ifadelerine yer verdi. 

Konuyla ilgili bir paylaşım da Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara’dan geldi. Kara paylaşımında, “Sivas Katliamı’nın acısını bir kez daha yüreğimizde hissediyor, 2 Temmuz 1993’te kaybettiğimiz 33 aydın ve sanatçıyı rahmetle anıyoruz. İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen bu olayın yaralarını sarmak için barış, hoşgörü ve kardeşlik içinde yaşamaya devam edeceğiz. Karanlığı fikirlerimiz ve bilimle aydınlatacağız. Unutmayın hak biziz mutlak kazanacağız. Unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

SURURİ ÇORABATIR: ‘UNUTMADIK, UNUTMAYACAĞIZ’

Madımak olaylarının yıldönümüne ilişkin CHP’li Antalya Milletvekilleri de mesajlar yayınladı. CHP Antalya Milletvekili Sururi Çorabatır yayınladığı mesajda, “2 Temmuz 1993’te Sivas’taki katliamda yitirdiğimiz canları saygı ve rahmetle anıyorum. Madımak’ta yaşananları unutmadık, unutmayacağız” dedi. 

CHP Antalya Milletvekili Aliye Coşar ise “2 Temmuz 1993 insanlığın öldürüldüğü kara bir gündür. Acısı halen yüreklerimizde katledilen canlarımızı unutmadık. unuMADIMAKlımda” mesajını paylaştı. 

Bir diğer CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı yayınladığı mesajda, “Sivas’ta Madımak Otel’de yitirdiğimiz 33 canımızın acısı yüreğimizi yakmaya devam ediyor. 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak’ta yitirdiğimiz canları, yüreğimizde bıraktıkları hüzünle, saygı ve özlemle anıyorum. unutMADIMAKlımda” ifadelerini kullandı. 

KONYAALTI BELEDİYESİ’NDEN ANMA ETKİNLİĞİ 

Konyaaltı Belediyesi Madımak olaylarının 31’inci yıldönümü dolayısıyla bir anma etkinliği düzenleneceğini duyurdu. Belediye’nin sosyal medya hesabından yapılan duyuruda, “Değerli Konyaaltılılar; 2 Temmuz Madımak Katliamı'nda yitirdiğimiz canlarımızı birlikte anacağız. Konyaaltı Alevi Bektaşi Kültür Derneği Cemevi Halk Müziği Korosu ile Serdar Baysal'ın şefliği, Melahat Kutlu'nun sunumu ve İlke Türkdoğan'ın konuk solistliğinde gerçekleştireceğimiz "Sivas'ı Anma Etkinliği"mize tüm halkımız davetlidir. Unutmadık, unutmayacağız” denildi. Söz konusu etkinlik bugün saat 20.00’de Konyaaltı Cemevi Korkmaz Tedik Salonu’nda gerçekleşecek.
 

Muhabir: YUSUF ÖZTÜRK/HABER