DOĞANIN ADRENALİN DOLU DANSI

Doğa sporlarını sevenlerin buluşma noktası olan Ahmetler Kanyonu, ziyaretçilerine adrenalin dolu bir maceranın kapılarını aralıyor. Giriş kısmındaki 5 kilometrelik bölüm, dar patika ve toprak yollarla örülü bir keşif yolculuğuna davet ederken, geriye kalan yaklaşık 8 kilometrelik kısım, yamaçlar, gizemli şelaleler, inişli çıkışlı yükseltiler, ve mağaralarla dolu bir doğa şölenine dönüşüyor. Kanyon boyunca ilerlerken, dar kayalardan oluşan zorlukları aşmak zorlu bir meydan okuma gibi görünse de, bu zorluklarla ve adrenalinle dolu yolculuk aynı zamanda büyüleyici bir keyif sunuyor.

5-202001301316422

SOĞUK SULARLA BESLENEN BİR DOĞA HARİKASI

Ahmetler Kanyonu, içinden geçen Karpuz Çayı'nın Toroslar'dan gelen soğuk su kaynaklarıyla beslendiği 12 kilometrelik bir doğa harikası. Kanyonun 400 metreyi aşan derinliğiyle, Türkiye'nin en derin üçüncü kanyonu olma özelliğini taşıyor. Yüksek, dik ve sarp yamaçlarla çevrili olması nedeniyle güneşin nadiren ziyaret ettiği bu kanyon, serinliğiyle biliniyor.

GEÇMİŞLE BULUŞMA

Kanyonun yukarı taraflarını keşfe çıktığınızda, yakın zamana kadar Ahmetler çevresindeki komşu köylerin un öğüttüğü iki eski değirmenin hüzünlü kalıntılarına tanık olabilirsiniz. Kanyonun içerisinde ise köy yerleşim alanının altına doğru uzanan İnaltı Mağarası, aktif bir mağara oluşu sebebiyle doğal bir değere sahiptir.

ahmetler_kanyonu_kokler

Ahmetler Kanyonu, sadece doğaseverlerin değil, tarih ve macera tutkunlarının da kalbini çalan bir cennettir. Bu eşsiz doğal güzellik, ziyaretçilerine unutulmaz bir serüvenin kapılarını aralarken, tarihle iç içe geçmiş mistik bir atmosfer sunarak ruhu besliyor. Antalya'nın gizli kalmış bu doğal hazinesi, keşfedilmeyi bekleyen bir masal diyarı gibi siz ziyaretçilerini bekliyor. Haber/Erendiz ÖZKURT