TÜRKİYE’NİN birçok noktasında soğuk hava hakimiyetini gösterirken turizm cenneti Antalya, iklimi ile kış turizminde de tatilcilerin gözdesi konumunda. Antalya’nın kış turizmi hakkında değerlendirmede bulunan Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, “Antalya yaz destinasyonu olarak dünyada biliniyor. 8, 9 ay boyunca etkin bir turizm var. Kış dönemlerine ilişkin de 12 aya yayalım düşüncesi hep var fakat 12 aya yaymak çok zor. Çünkü kış aylarında genelde kimse seyahat etmez, Avrupalı da kendi yakın bölgelerindeki kayak destinasyonlarına gider” açıklamasında bulundu.

KIŞ TATİLENDEN FEDAKARLIK

Orta Doğu’da devam eden savaş ve ekonomik koşulların da büyük etkisi olduğunu dile getiren Başkan Recep Yavuz, “Bununla birlikte Orta Doğu‘daki huzursuzluk ve ekonomik şartlardan kaynaklanan bir kış durgunluğu var.  Şu an hiçbir yerde çok yoğun bir kış turizmi yok” dedi. Başkan Yavuz, turistin yaz tatilinden vazgeçmeyeceğini dile getirerek, “Ekonomik şartlardan dolayı turistin tatile çıkacağı tatil sayısı azaldı. Eskiden iki veya üç tatile çıkarken bunun bir tanesi yaz, bir tanesi bahar, bir tanesi kış tatili olurken şimdi turist bunu yapamayacağını biliyor ve bir fedakarlık yapılırsa bunun yazdan olmayacağını düşünüyor. Böylelikle bu fedakarlık kıştan yapılıyor” ifadelerine yer verdi.

Ulaşım açısından da kışın zorluk yaşandığını belirten Başkan Yavuz, “Bunun dışında uçak bağlantıları da kış aylarında durgunluğa giriyor. Aralık ayı, yılın bütün dünyada en durgun turizm ayıdır, Ocak ayı da aynı şekilde. İnsanlar kendilerini önümüzdeki yazın planlarına hazırlıyor. Kayak turizmi düşünen için ise yakın alternatifler daha ön plana çıkıyor. Bir Alman, Avusturya’da ya da İsviçre’de çok güzel kayak merkezlerine gidebilirken Antalya’yı güneş ve deniz için, sıcaklık için tercih ediyor” dedi.

AVRUPALI NOEL’DE

12 ay turizm başlığının popülerist bir söylem olduğunu dile getiren Başkan Recep Yavuz, “Turizm hiçbir yerde 12 ay değildir. Dünyada 12 ay sürekli turist giden hiçbir ülke yok. Biz turizmi 5, 6 aydan bahar aylarını da kapsayacak şekilde yaymak üzere bir çalışma içerisindeyiz. Bu sene bir şekilde Kasım ortasına kadar turizm devam etti. Kasım normal sayılarda seyretti, Aralık ayı da aynı şekilde, geçtiğimiz yılın Aralık ayı verileri ile aynı gidiyor. Avrupalılar şu anda Noel ile meşgul. Ailelerinin yanına gidiyorlar, kiliselere gidiyorlar, Noel pazarlarını ziyaret ediyorlar. Şu anda bir Avrupalının gelip Antalya’da tatil yapma gibi düşüncesi olduğunu sanmıyorum. Sadece bunun dışında kalan bir kitle var, belki onlar ‘uçak bulursak gidelim üç beş güneşli gün geçirelim’ diyebilirler” dedi.

2024 ÖNEMLİ BİR YIL

Başkan Recep Yavuz, “İşin gerçeği bu 12 ay turizmi yok. Turizm dokuz ay olsa zaten hepimize yeter. Üç ayda insanlar otellerini restore eder, uçaklar bakıma girer, personel dinlenme imkanı bulur. Bununla birlikte kış normal olağan seyrinde devam ediyor. Önümüzde önemli bir yıl var. Dünya Turizm Örgütü 2024’ten itibaren pandeminin etkilerinin sıfırlanacağını öngörmüştü. Şu anda Avrupa’nın rezervasyon durumu da Antalya için oldukça iyi gözüküyor. Şimdiden İspanya’dan daha önde giden bir satış turizmine sahip Türkiye. Bu çok önemli bir gösterge ve biz de hazırlıklarımızı ona göre yapıyoruz” dedi. HABER/AYSU DURSUN

Editör: Uğur Keskin