ANTALYA'NIN İbradı ilçesinde, İbradı Belediyesinin her yıl düzenlediği Geleneksel İbradı Kardelen Etkinliğinin onsekizincisi İbradı Muammer Aksoy Kültür Evinde gerçekleştirildi. Etkinliğin organizasyonunu İbradı Belediyesi ve Slow Food İbradı – Sürdürülebilir ve Ekolojik Koruma Topluluğu üstlendi. Bu yıl yaşanan afetler nedeniyle, şenlik yerine bir farkındalık buluşması olarak düzenlenen etkinliğe katılım ve ilgi yüksekti.

İbradı yöresinin ekoturizmine katkı sağlayacak olan önemli bir simgesel değer olarak kardelenin tanınmasının ve korunmasının sürdürülmesi; ormanlardaki ve doğadaki biyolojik çeşitliliğin öneminin ortaya konulması etkinliğin amacı olarak açıklandı. 

Programda, İbradı Belediye Başkanı Sayın Serkan Küçükkuru, Slow Food İbradı Sözcüsü Sayın Gülsima Baykal, Akdeniz Üniversitesi, Manavgat Turizm Fakültesinden Doç. Dr. İlker Çinbilgel ile Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesinden Öğr. Gör. Zeynep Leyla Akbaş’ın İbradı Kardeleninin ekoturizm açısından önemini açıklayan konuşmalarının yanı sıra, yerel sanatçı Gülay Diri’nin söylediği bir İbradı Ağıtı ile Kardelene Yakılan Türkü dinletisi beğeni kazandı.

İbradı Muammer Aksoy Kültür Evindeki sunum ve dinletinin ardından, Karamıklı Yaylasında yerel rehberler, öğretim görevlileri ve İbradı Orman Şefliğinin verdiği bilgiler eşliğinde, Slow Food İbradı gönüllüleri ile katılımcılarla birlikte doğada keşif yürüyüşü yapıldı. Programın sonunda İbradı Ortaokulu ve Lisesi öğrencilerine yönelik açılan 'kardelen' konulu resim yarışması sergilendi ve dereceye giren öğrencilere Ormana Active tarafından verilecek ödülleri açıklandı. İBRADI BELEDİYESİ