GÜNÜMÜZDE deniziyle, plajlarıyla, antik kentleriyle ve lüks otelleriyle adeta göz dolduran Antalya’nın geçmişten bugüne olan turizm tarihine ‘Antalya’da turizm nasıl başladı?’ başlıklı haberinde yer vermiştik. Peki hiç o muhteşem otellerin, her şey dahil otellerin başlangıcını merak ettiniz mi? Gelin Antalya’nın ilk otellerine birlikte bakalım.

ANTALYA’NIN İLK OTELİ: PARK OTEL

Antalya birçok medeniyete ev sahipliği yaptıktan sonra Cumhuriyet ile birlikte birçok değişikliğe gitti. 1932 yılında Tophane Meydanı’nda yapılan Park Otel, Antalya’nın ilk oteli olarak kayıtlara geçti. Sonrasında Obaların ve Otellerin kurulumu başladı. Daha sonra Milletvekili Burhanettin Onat’ın gayretleri ile şehre turizm faaliyetleri getirildi.

oba 2

İLK TURİZM AMAÇLI OTEL: TERAS OTEL

Antalya’ya gelen turist sayısının 1950’lerin sonuna kadar sınırlı olmasına rağmen Burhanettin Onat’ın çalışmaları neticesinde Antalya’ya 1954 yılında 97, 1955’de 11, 1956’da 24 ve 1958 yılının sonu itibari ile 208 turist geldi. 26 Nisan 1960 tarihinde İngiltere’nin tanınmış simalarından 380 kişilik bir turist kafilesi, deniz yollarının Ankara Vapuru ile Antalya Limanı’na indi. Gittikçe turistler tarafından dikkat çekmeye başlayan Antalya’da artık bir turizm oteli gerekiyordu. Antalya’nın turizm amaçlı ilk oteli 1958’de 42 oda ve 72 yatakla açılan Teras Otel oldu. Teras Otel ile birlikte hızla gelişmeye başlayan turizm sektörü günümüzdeki şeklini yavaş yavaş alır oldu.

oba

İLK HER ŞEY DAHİL OTEL ANTALYA’DA!

Hemen hemen her otelde ‘Her şey dâhil’ ibaresini görmüşsünüzdür. Peki, her şey dahil sistemi nasıl başladı? Her şey dahil sisteminin Jamaika’da bir otelde başladığı söylense de İngiliz tur operatörleri tarafından bulunmuş bir sistem görüşü yaygındır. İngiliz tur operatörlerinin asıl amacı ise gelir seviyesi yüksek kişilere hitap etmekti. Onların bütün gereksinimlerini karşılamak ve sadece bir kereye mahsus ücret almaktı. İlk olarak 1930’lu yıllarda ortaya atılan sistem tam olarak istenileni gerçekleştirememiştir. İlk her şey dahil sistemi tam olarak İspanya’da gerçekleştirilmiştir. İspanya ‘da Mayorka Adası’nda bir tatil kampında bu sistem işlemeye başlamıştır. Türkiye’deki ilk uygulayıcısı Marco Polo Tatil Köyü’dür. 1989 yılında hizmete giren Antalya’daki Marco Polo oteli, Türkiye’de her şey dâhil sistemini ilk uygulayan tesis oldu.

Kaynak: Haber Merkezi