EĞİTİM ve MELODİK YOLCULUK

1927’de Antalya’da doğan Gültekin Çeki, müziğe olan ilgisini daha ilkokulda keşfetti. Küçük yaşta mızıka ve kaval çalmayı öğrendi ve ardında Beden Eğitimi'nin coşkusunu hissetmek için Ankara'nın soğuk topraklarına ayak bastı. 1949'da Gazi Eğitim Enstitüsü Beden Eğitimi bölümünden mezun oldu. Ancak sporun ritmiyle atan kalbi aynı zamanda melodik notaların çağrısına da kulak veriyordu. Beden eğitimiyle geçen yıllar, onun müziğe olan tutkusunu her zaman besledi ve genç bestekârın yolculuğu böylece başlamış oldu.

NOTALARIN ARDINDAN DEVLET HİZMETİ

1954, Gültekin Çeki'nin hayatında bir dönüm noktasıydı. Sporun eğlenceli dünyasını bırakarak devletin farklı kademelerinde görev almayı seçti. Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü, Dağcılık ve Kış Sporları Federasyonu ile Kayak Federasyonu'nun 2. Başkanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşavirliği gibi önemli görevlerde bulunurken içindeki melodi hiç susmadı.

ESKİ DOSTLARI BESTELEDİ

1984 yılında Antalya’ya dönen Gültekin Çeki'nin müzikle örülü dünyası, besteleriyle de parlıyordu. Birçok müzisyenin yetişmesinde önemli rol oynadı ve unutulmaz eserlere imza attı. ‘Eski Dostlar' duygusal bir yolculuğun notalarını çıkarıyordu, "Ne geçen günleri yâd et ne de atilere kan" geçmişin hüzünlerini sarhoş eden bir melodiye dönüşüyordu. Çeki'nin besteleri, duygusal zenginlikleriyle dinleyicilerin kalbinde yer etmişti.

SPOR VE SANAT BULUŞUYOR

Gültekin Çeki, sadece müziğin değil aynı zamanda sporun da bir parçasıydı. Türkiye Olimpiyat Komitesi, Türkiye Futbol Adamları Derneği, Türk Spor Vakfı ve Olimpiyat Derneği'nin kurucu üyeliğini üstlendi. Bir dönem Antalyaspor’da yöneticilik de yapan Çeki, spor ve sanatın kucaklaştığı bir noktada önemli bir iz bıraktı. Onun liderliğinde spor ve müzik, uyum içinde bir araya geldi.

 

SONSUZ MELODİLERİN ARDINDA BİR VEDA

4 Mayıs 2016, Antalya'daki evinde, Gültekin Çeki'nin dünya melodi orkestrasından ayrıldığı bir gün oldu. Ancak onun bıraktığı miras, sadece notalarda değil aynı zamanda insanların kalplerinde yaşamaya devam ediyor. Antalya'nın gururu, Türk sanat müziğinin özgün bestekârı Gültekin Çeki, notaların ötesinde bir öyküyle anılıyor, sanatın ve müziğin sonsuz evreninde yaşamaya devam ediyor. Haber/Erendiz ÖZKURT