Tevfik Işık 1875’te Antalya topraklarında doğdu. Ancak adı kitaplarda değil Antalya halkının yüreklerinde yazılıdır. Bir dönemin aydınlanma kahramanı, elektriği bu topraklara getiren öncüydü O.

Tevfik Bey, Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanında görevler üstlendikten sonra, Antalya'nın kollarına geri döndü. Ancak bu geri dönüşüyle beraber fark etti ki bu güzel şehir bir şeyden yoksundu: elektrik. Evler, sokaklar, okullar hala gazyağı ışığında aydınlanıyordu. Tevfik Bey, bu durumun değişmesi gerektiğine karar verdi ve işe koyuldu. Ancak bu iş hiç de kolay olmayacaktı.

pexels-muffin-creatives-1629998

BİR ŞEHİR AYDINLANIYOR

Devletin ona verdiği süre doğrultusunda, altı ay içinde bir elektrik şirketi kurulmalıydı ama o dönemde Antalya, İtalyan işgali altındaydı ve ülkenin dört bir yanında bağımsızlık mücadelesi veriliyordu. Eski Antalyalıların hala hikayelerini anlattığı Tevfik Hüseyin Bey, bu zorlu döneme rağmen kapı kapı dolaşarak halka bu yeni gelişmeyi anlattı. Antalyalılar da ellerindeki kısıtlı imkanları onunla paylaştı. Ellerinde ne var ne yoksa aydınlanmak için seferber ettiler. Ve Tevfik Bey arkasında Antalya halkı ile 3 Nisan 1926 tarihinde "Antalya Elektrik Türk Anonim Şirketi"ni kurdu. İlk elektrik santrali ise su gücünden yararlanan bir hidroelektrik santraldi ve Antalya'nın Yedi Arıklar Bölgesi'nde yer alıyordu. 1928 yılında Düden Çayı'nın getirdiği sularla faaliyete geçen elektrik santrali, şehre aydınlık getiren ilk adımı atmış oldu.

Tevfik Işık, sadece elektrik getirmekle kalmadı, aynı zamanda geleceğin temellerini attı. Antalya'yı aydınlatarak sadece sokakları değil, aynı zamanda insanların umutlarını da aydınlattı. Tevfik Işık'ın mirası sadece ışık saçan lambalardan ibaret değil, aynı zamanda insanların gözlerindeki ışıktır. Haber/Erendiz ÖZKURT