Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 2024 yılının ikinci asgari ücreti net 29 bin 640 TL olarak belirlendi. Asgari Ücret Saptama Komisyonu, 2024’ün ikinci asgari ücretini oy çokluğuyla belirledi. Yeni asgari ücret, yüzde 23.5 oranında bir artışla, devlet ve işçi taraflarının onayı ile net 29 bin 640 TL ve brüt 34 bin 70 TL olarak uygulanacak. Yavru vatanda yapılan asgari ücret zammı hakkında görüşlerini dile getiren Birleşik Kamu İş Antalya İl Başkanı Sadık Acar, “Ülkemizde Temmuz ayında ara zam şart” dedi.


‘ARA ZAM SOLUK ALDIRIYORDU’
Birleşik Kamu İş Antalya İl Başkanı Sadık Acar, son yıllarda Türkiye’de durdurulamayan enflasyonun, özellikle asgari ücretle geçinen vatandaşları olumsuz etkilediğini belirtti. Başkan Acar, son iki yıldır Ocak ve Temmuz aylarında yapılan asgari ücret zamlarının, bu kesim için bir nebze de olsa rahatlama sağladığını ifade ederek, “Ülkemizde son yıllarda durdurulamayan bir enflasyon var. 2 yıldır da Ocak ve Temmuz aylarında asgari ücret zamları yapılmaktadır. Bu durumda bir nebze de olsa asgari ücretle yaşayan kişiler soluk alabiliyordu” ifadelerine yer verdi.


VATANDAŞ GEÇİM SIKINTISI YAŞIYOR
Başkan Sadık Acar, kira, gıda, sağlık ve ulaşım gibi temel giderlerin sürekli artmasına rağmen Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılmamasının, asgari ücretle çalışanların yaşam koşullarını daha da zorlaştıracağını belirterek, “Şimdi geldiğimiz noktada enflasyon daha da artmakta. Bugün Birleşik Kamu İş olarak bu ay içerisinde yaptığımız ankette, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 19 bin 900 lira civarında. Yoksulluk sınırı 58 bin liraya çıkmış durumda. Yani bu durumdayken ve sürekli kira, gıda, sağlık, ulaşım artarken Temmuz ayında asgari ücrete zam yapmayacağım demek asgari ücretle çalışan kişilere yaşamayın bu ülkede, emeğinizin karşılığını almayın demektir ve aynı zamanda işçinin yanında değil işverenin yanında yer almaktır” açıklamalarında bulundu. Hükümete seslenen Acar, Türkiye'de asgari ücretle çalışanların ve emeklilerin geçim sıkıntısı çektiğini vurgulayarak, “Türkiye Cumhuriyeti'ni yönetenler halkın sesini duymalı. Artık özellikle emekli ve asgari ücretle çalışanlar, bugün sadece simit ve peynir parasına çalışmakta ve her gün peynir parası bile alamaz hale gelmektedir” dedi.


TEMMUZ AYINDA ZAM YAPILMALI
Başkan Acar, yavru vatan olarak adlandırılan KKTC'de asgari ücrete yapılan iyileştirmenin benzerinin Türkiye’de de yapılması gerektiğini aktararak, “Geçen gün hükümetin açıkladığı Kamuda Tasarruf Paketi'nde görüyoruz ki paket emekçilerin sırtında.  Ellerini vicdanlarına koyup 10 bin lira ile 17 bin lira ile geçinilmeyeceğini bilmeleri gerekir. Temmuz ayında, yavru vatanımızda asgari ücrette nasıl halkı, emekçiyi düşünerek iyileşme yapıldıysa bizim ülkemizde de Temmuz ayında çalışan kesime veya emeklilere ayrıca bir zam verilmedir. Yoksa insanlar bıçak kemiğe dayandı diyecektir” ifadelerine yer verdi. Birleşik Kamu İş olarak, memurların, emeklilerin ve asgari ücretlilerin haklarını savunmak için gerekirse alanlara çıkacaklarını belirten Başkan Sadık Acar, “Birleşik Kamu İş olarak, memurun alın terini, emeklinin hakkını, asgari ücretlinin emeğinin karşılığını almak için gerekirse alanlara çıkarız. Yüksek sesle onlarla birlikte olacağımıza buradan onlara söz veriyoruz” dedi. 

Muhabir: AYSU DURSUN/ÖZEL HABER