2024 asgari ücret yapılan toplantıların ardından açıklandı. Yeni açıklanan rakam ile birlikte 17 bin 2 lira olan asgari ücret yaklaşık yüzde 49 zam ile uygulanmaya başlanacak. Ülkemizde yaşanan enflasyon sorunuyla birlikte, açıklanan bu rakam hakkında görüşlerini dile getiren vatandaş, tepkilerini sürdürüyor.
ENFLASYONA NE KADAR DİRENECEK?
Yeni asgari ücretin enflasyon karşısında nasıl direneceğini merak ettiğini dile getiren Selim Kaplan, “Yeni asgari ücret hakkında başlıca söylenmesi gereken şey enflasyon karşısındaki direnci ne kadar olacak? Bana kalırsa her zam da olduğu gibi ilk başlarda enflasyona direnç gösterecek ve sonrasında enflasyona mağlup olup yetersizleşmeye başlayacak. Yanında uygulanan enflasyon politikalarının geç kalınmış olmasının sonuçlarını yaşıyoruz” açıklamalarına yer verdi. 
SOSYALLEŞMEK LÜKS SAYILMAMALI
Antalya’da yaşamını asgari ücretle sağlamaya çalışan ve yetkililere seslenen Zeynep Şahin, “Başta kendimde bir asgari ücret çalışanı olarak tabii ki de bu tutarın bu ülke şartlarında asla yeterli olmayacağını biliyorum. Fiyat her ne kadar yükselmiş gibi görünse de şu unutulmamalı ki yükselen asgari ücretle beraber zamlar da aynı oranda yükseliyor. Yani kısacası değişen hiçbir şey olmuyor. Özellikle İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir gibi büyük şehirleri göz önüne alacak olursa kira fiyatlarından az çok herkesin haberi vardır. Eğer kendi eviniz varsa ya da aile yanında yaşıyorsanız bir nebze şanslınız en azından bir kira derdiniz yok ama bu imkana da sahip değilseniz ve bu büyük şehirlere başka bir şehirden çalışmak için taşındıysanız vay halinize, hatta vay halimize demek istiyorum. Yaşanan kira artışları da göz önüne alınarak "Yalnızca karın tokluğuna çalış, hayatını yaşama" demek oluyor bu. Bu insanlara bir kahve içmeyi, tiyatroya gitmeyi, sinemada bir film izlemeyi çok görüyorlar. Bunlar insanların yaşaması için sosyalleşmesi için temel ihtiyaçlar kadar önemli bu tarz şeylerin lüks hale gelip sınıfsallaştırılmak kabul edilemez. Bir ülkede doktor, öğretmen veya bir işçi aynı kahveyi içemiyorsa şapkayı önünüze koyup düşünmek zorundasınız” ifadelerine yer verdi. HABER/AYSU DURSUN

Editör: Uğur Keskin