Antalya Eczacı Odası Başkanı İsmail Erçin, Sağlık Bakanlığı'nın aile hekimliklerinde uygulanan aşı takvimine dikkat çekerek, “Bilindiği üzere Sağlık Bakanlığı'nın aile hekimliklerinde de oluşturduğu bir aşı takvimi var. Bu takvimi, aile hekimlikleri, aile hekimliklerindeki hemşireler takip ediyor” dedi.
AŞI TAKİBİ YAPILMALI 
Başkan İsmail Erçin, aile hekimliklerindeki hemşirelerin bu takvimi takip ettiğini belirterek kalan aşıların ise vatandaşın takibe alması gerektiğini vurguladı. Başka İsmail Erçin, “Tabii ki birçok aşı var koruyucu olarak yaptırmamız gereken. Örneğin bu günlerde çok fazla gündeme gelen, konusu geçen HPV aşıları var. Burada Sağlık Bakanlığı'nın aşılama takvimi yok. Kişilerin kendini korumasını önemseyerek bu aşıları yaptırması gerekiyor. Bu konuda da, koruyuculuğun önemi çok arttı” ifadelerine yer verdi.

Gfcghjkl
VATANDAŞ BİLİNÇLENMELİ
Koruyucu amaçlı birçok aşının bulunduğunu vurgulayan Başkan Erçin, HPV aşılarının da bu günlerde gündemde olduğunu ve Sağlık Bakanlığı'nın bu konuda bir aşılama takvimi olmadığını dile getirdi. Vatandaşların kendi sağlığını korumak için bilinçlenmesi gerektiğini vurgulayan Başkan İsmail Erçin, sağlık okur yazarlığına önem verilmesi gerektiğini belirterek, “Birçok aşı var bununla ilgili. Bu konuda vatandaşı bilgilendirerek, sağlık okur yazarlığına önem verilmeli. Vatandaşın kendi takip edip bilinçlenmesi ya da uzmanından bilgi alması gerekiyor. Ancak bu şekilde takip edebilir” açıklamalarına yer verdi. Vatandaşların bilinçlenip önlem alması gerektiğini vurgulayan Başkan Erçin, konuyla ilgili uzmanlardan bilgi alınması veya kendi takibin yapılması gerektiğini ifade ederek, “Vatandaşın bu konuda bilinçlenip önlem alması lazım” dedi. 

ismail erçin

Muhabir: AYSU DURSUN/ÖZEL HABER