MİLLİ Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, öğretmen atama sürecinin detaylarını açıklarken 20 bin atamanın yapılacağını duyurdu. Konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, Bakanlığın 100 bin üzerinde öğretmen açığı olduğunu belirtmesine rağmen 20 bin öğretmen atamasının yetersiz olduğunu ifade etti. Başkan Kadir Öztürk, “Bakanlığın kendisinin 100 bin üzerinde öğretmen açığı var dediği bir yerde 20 bin öğretmen yeterli değildir” dedi.

‘ÖĞRETMEN AÇIĞI KARŞILANMIYOR’

Başkan Kadir Öztürk, birçok atanamayan öğretmenin asgari ücretle çalıştığını ve bu durumun travmalara yol açtığını dile getirerek, “Bir sürü atanamayan öğretmenler, ataması yapılmayan öğretmenler var. Birçok yerde hem asgari ücretle çalışıyorlar hem de başka sektörlerde çalışıyorlar ve bu durumda travma yaşıyorlar. Bir sürü atanamayan öğretmen intihar etti” ifadelerine yer verdi. Birçok branşta öğretmen açığı olduğunu vurgulayarak 20 bin öğretmenin yetersiz olduğunu ifade eden ve en azından 100 bin öğretmen ataması yapılması gerektiğini belirten Başkan Öztürk, “20 bin öğretmen demek komik bir rakam bu durumda. Birçok branş açığı var her yerde. Bu durumda bu 20 bin yetersiz rakam. En aşağı 100 bin öğretmen ataması yapılacağını açıklasınlar ki o da belirli bir kısmını karşılayacaktır” dedi.

Başkan Öztürk bakanlığın politikalarını da eleştirerek atama sürecinin bilimsel ve laik bir çerçevede yürütülmediğini ifade etti. Başkan Öztürk, “Bakanlığın izlediği politikalar maalesef sıkıntılı. Hem atamalarda hem ders seçimlerinde hem de son müfredatta, hepsinde bakanlık gerçekten bilimsel, laik bir çerçevede bakmıyor” açıklamalarına yer verdi. Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, atanamayan öğretmen sorununun çözülmesi adına yetkililere atama çağrısında bulundu. 

Kadirbey435U657Ityf

Muhabir: AYSU DURSUN/ÖZEL HABER