KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı tarafından iki yıl önce başlayan Türkiye Kültür Yolu Festivalleri bu yıl Nevşehir, Trabzon, Erzurum, Çanakkale, Gaziantep, Ankara, Konya, Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Antalya olmak üzere 11 şehirde düzenlendi. Festival Antalya’da son buldu. Festivalin son günü sebebiyle birçok etkinlik gerçekleştirildi. Kale Kapısı’nda sergilenen ‘Atatürk’ oyunu da bu etkinliklerden biri oldu.

2 (2)-3

ATATÜRK OYUNU ANTALYALILARI MEST ETTİ

Antalya’da düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali 4-12 Kasım tarihleri arasında Antalyalılara unutulmaz anlar yaşattı. Festivalin son gününde oyuncu Abdulkadir Katra’nın tek kişilik ‘Atatürk’ gösteri izleyenleri hem duygulandırdı hem de mest etti. Kale Kapısı’nda sahne kurulan oyunda 7’den 70’e birçok Antalyalı oyunu izledi. Oyunda; Atatürk’ün Çanakkale Savaşı mücadelesi anlatılırken izleyenler adeta Atatürk ile karşı karşıymış gibi bir duyguya kapıldı. Oyun sonunda birçok minik izleyici Atatürk’ü canlandıran Abdulkadir Katra ile fotoğraf çektirdi.

2-136

ABDULKADİR KATRA KİMDİR?

Çanakkale Sanat Tiyatrosu'nun kurucusu olan Abdülkadir Katra, 1979 yılında Çanakkale'de doğdu. Sanat ve sporu destekleyen bir ailenin içinde yetişen Abdülkadir Katra, her zaman kendini tiyatro sahnesi için yaratılmış biri olarak tanımladı. İstanbul Aydın Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Drama ve Oyunculuk Ana Sanat Dalı'ndan mezun olan Abdülkadir Katra, Yüksek Lisansını da aynı üniversitede Tiyatro Rejisörlüğü üzerine tamamladı.

6-59

Abdülkadir Katra, 2017-2018 yılları arasında Atatürk Tiyatro Oyunu ile bir sanat sezonu içinde 1000 seans oyun sahneleyen tek Türk Tiyatro Sanatçısıdır. 2015 yılında, Çanakkale Zaferinin Yüzüncü Yılı Etkinlikleri Kapsamında, yazdığı Çanakkale Destanı tiyatro eseri ile Yüzüncü Yılın tiyatro eseri ödülünü almıştır. HABER/ÇİĞDEM KORKAN