ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır'ın meclis üyelerini yönetimin çalışmalarıyla ilgili bilgilendirdiği Meclis'te tarım, ekonomi ve kente ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu. Çandır,19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutlarken, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, milli mücadele kahramanlarını, vatanımız için canını feda etmiş şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı, minnetle ve rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun" dedi.

60633 (1)

İHRACATÇININ KUR ÇIKMAZI

Yılbaşından bu yana ülke ve Antalya ihracatının iyi bir performans sergilemediğini vurgulayan Başkan Ali Çandır, “Hala rekabetçi kurla ihracata dayalı büyüme modelinin içinde bulunmaktayız. Özellikle orta vadeli program bunu gerektirmektedir. Ancak yaşananlar bu durumu teyit etmemektedir. İhracat ile uğraşan üyelerimiz kur politikamızın adil fiyat çerçevesine getirilmesini talep etmektedir. Çünkü ilk dört aylık ihracat gerçekleşmelerimiz hem ülke hem de kentimiz için son yılların en düşük düzeyindedir. Ülkemiz ihracatı ilk dört ayda yüzde 1.2 artarken, Antalya ihracatı ancak yüzde 0.4 artabilmiştir. İhracatımızda önemli bir yere sahip olan ve nüfusumuzun önemli bir bölümünü yakından ilgilendiren yaş meyve sebze ihracatı ise ülke genelinde artmazken kentimizde yüzde 13 azalmıştır. Hal böyle olunca tarım ve gıda ürünleri ihracatı içindeki yaş meyve sebze ihracatı payı da 10 puanlık düşüş göstermiştir" dedi.

İhracatta zor bir döneme işaret eden Ali Çandır, “Üstelik Avrupa Birliği (AB) Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) vergilendirme politikaları da henüz hesaplara dahil edilmemiştir. Bir örnek vermek gerekirse, 2023 yılında dünya genelinde sınırda karbon vergisi tahsilatı 109 milyar doları aşmış ve bu miktar hızla artmaya devam etmektedir. Çok uzak olmayan bir gelecekte, yani 1,5 yıl içinde, sınırda karbon düzenlemesi, özellikle Avrupa Birliği ile olan ticaretimizi önlem almazsak ciddi ölçüde düşürebilir. Bu nedenle, emisyon ticaret sistemi konusunda devlet olarak hızlıca düzenlemeler yapmamız gerekmektedir" diye konuştu.

ANTALYA ÜLKE ORTALAMASININ ALTINDA

Bireysel ve sektörel kredilerdeki artış hızının ilan edilen enflasyon oranlarının altında arttığını bildiren Çandır, çek ve senetlerle ilgili şu değerlendirmede bulundu:

“Ticari faaliyetlerin hareketliliği bakımından öncü göstergelerden biri olan çekle işlem hacmi tutar bazında, yılın ilk dört ayında ülke genelinde yüzde 88'lik artış gösterirken kentimizde ancak yüzde 77 artabilmiştir. Kurulan kapanan şirket sayıları da bu ataleti teyit etmekte ve uzun bir aradan sonra ülke genelinden kötü bir performans göstermiştir. Yılın ilk dört ayında kurulan şirket sayısı ülke genelinde yüzde 18.6 azalırken kentimizde yüzde 36.4 azalmıştır. Kapanan şirket sayılarında da benzer bir eğilim söz konusu olmuş ve ülke genelindeki yüzde 27.4'lük artışa karşılık, kentimizde yüzde 46'lık artış olmuştur. Şimdiye kadar böyle bir durum çok ender gerçekleşmiştir. Yılın ilk dört ayında protestolu senet tutarlarında ülke genelindeki yüzde 167'lik artışa karşılık kentimizde yüzde 360 artış yaşanmıştır. Karşılıksız çek tutarında ise ülke genelindeki yüzde 293'lük artışa karşılık kentimizde yüzde 530 artış yaşanmıştır. Bu olumsuz tablo kentimiz için nadir dönemlerde yaşanmıştır ve bu dönem onlardan biridir. Yıl başından beri bu eğilim devam etmektedir. Sonuç olarak Antalya ekonomisi yılın ilk yarısını genel olarak Türkiye ekonomisinin altında bir performansla geçirmiştir."

BÖLGEYE HAS NOHUT ÇEŞİDİ

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM) ile yeni nohut hatlarının adaptasyonu, yayımı ve bölgesel çeşit geliştirilmesi kapsamlı protokol imzaladıklarını anımsatan Çandır, “Protokol kapsamında yürütülecek projede yerli gen kaynaklarımız kullanılacaktır. Çünkü yerli gen kaynaklarımız, ülkemiz tarımının sigortasıdır" dedi. Çandır, üretim alanının artması, yerinde istihdama katkı sağlanması, katma değerli ve sürdürülebilir üretimin sağlanması, kaliteli protein ve karbonhidrat kaynağına ulaşılmasının hedeflendiğini söyledi. Ali Çandır, “Her geçen gün azalan nohut üretiminde birim alandan elde edilen verimi ve dolayısıyla geliri artırmaktadır.Proje Antalya'mız ve ülkemiz genelinde örnek teşkil edecektir. Bu fırsatla, BATEM müdürümüz Abdullah Ünlü ve onun nezdinde projede görev alacak arkadaşlarımız ile ATB adına görev alacak çalışma arkadaşlarımıza emekleri için şimdiden teşekkür ediyorum. 'Antalya Buğdayını Arıyor' projemizde yarattığımız katma değeri bu projemizdede gerçekleştireceğimize inanıyorum" dedi.

BUĞDAY FİYATI AÇIKLANSIN

Antalya ve ülke genelinde hububat hasadının başladığını belirten Çandır, bol ve bereketli bir hasat dönemi olmasını diledi. Çandır, “Tüccar arkadaşlarımız, sahil kuşağındaki sulanabilir arazilerde genel olarak verim ve kalitenin yüksek olduğunu, kıraç arazilerde ise düşük ve verimsiz olduğunu belirtmektedirler. Ancak, üreticilerimizin temel şikâyeti Toprak Mahsulleri Ofisi'nin referans fiyatlarını henüz açıklamamış olmasıdır. Üreticiler, fiyatların bir an önce açıklanmasını beklerken, tüccar ve fabrika yetkilileri ise fiyatların piyasa tarafından dengelenmesini istemektedirler. Bu konuda önerimiz, devletin özellikle kıraç bölgelerde üretim yapan ve yağışa bağlı olarak geçmiş yıllara oranla yüzde 25 ve daha fazla düşük verim ve rekolteye sahip olan üreticilere geçen yıl 1 TL/kg olan prim desteğini en az iki katına çıkarmasıdır" diye konuştu.

TRAFİK YOĞUNLUĞU ARTACAK

Antalya trafiğinin kurban bayramı tatili ve yaz aylarında artan turizm hareketliliği nedeniyle daha da yoğunlaşacağına işaret eden Çandır, “Bu bağlamda, Antalya'nın uzun süredir beklediği 4. etap raylı sistem ihalesi geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Dileğimiz bu sistemin en kısa sürede şehrimize kazandırılmasıdır. Ayrıca, kent yaşayanları olarak bizler de trafiğin yoğun olduğu ana arterlerde kısa süreli bekleme yapmamalı ve park etmemeliyiz. Bu konuda Antalya İl Emniyet Müdürlüğü'nün denetimlerini artırmasının, bekleme ve park etmelerde caydırıcı olacağını düşünüyorum" dedi.

YÖRESEL SERGİ RAHATSIZLIĞI

Çandır, bazı ürünlerin yöresel adı altında sergilendiği etkinlikleri eleştirirken, halk sağlığı sorununa dikkat çekti. Çandır, “Yöresel Ürünler Fuarı - YÖREX'i yılda sadece bir kez 5174 sayılı fuarcılık kanunu hükümlerinde düzenliyoruz. Antalya'da her yöresel ürün etkinliği yapıldığında, etkinlik sırasında veya sonrasında Borsamıza çok sayıda şikâyet telefonu geliyor. Yerel yönetimlerin ve kaymakamlıkların verdiği izinlerle, sağda solda açılan ve ne olduğu belli olmayan bu etkinlikler hijyen ve tağşişli ürünler konusunda halk sağlığı sorunu haline geliyor. Ayrıca hem esnafımıza karşı da haksız rekabet yaratıyor hem de yöresel ürünlerimizin itibarını olumsuz etkiliyor. Valiliğimizin, kaymakamlıklarımızın ve belediyelerimizin bu olumsuzluk yaratan organizasyonlara izin vermemelerini talep ediyoruz" diye konuştu..

Başkan Çandır, borsa olarak sektörün nabzını tuttuklarını belirterek, ATB ve ATAK işbirliğinde, 31 Mayıs Cuma günü Sürdürülebilir Süt Üretimi paneli, 4 Haziran Salı günü Antalya'da Tarım ve Çevre paneli ve6 Haziran Perşembe günü kurban bayramı öncesi Antalya'da Hayvancılık ve Kırmızı Et Ticareti sektörel analiz toplantısı düzenleyeceklerini bildirirken, üyelere davette bulundu. Çandır, üyelerin kurban bayramını kutlarken, “Bayramın tüm insanlığa barış, mutluluk ve sağlık getirmesini diliyorum" dedi.

Mecliste üyeler sektörleriyle ilgili değerlendirmede bulundu.

Kaynak: DHA