Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde gerçekleşen ve tiyatro severlerin akınına uğrayan festivalde '2024 Türkiye-Macaristan Kültür Yılı' kapsamında Macaristan Ulusal Tiyatrosu, Macaristan Ulusal Dans Topluluğu ve Orkestrası sahne aldı. Yönetmenliğini Attila Vidnyánszky'ın üstlendiği metin, dans ve müziğin harmanlandığı şiirsel 'Atlıkarınca' adlı eserde sahneye bir de atlıkarınca salıncak kuruldu.

58494 (2)

Oyunu çok sayıda tiyatroseverin yanı sıra, vali yardımcıları Erol Tanrıkulu ve Suat Seyitoğlu, Macaristan Büyükelçisi Viktor Mátis, Macar-Türk Kültür Yılı'ndan Sorumlu Hükümet Komiseri Péter Hoppál, Devlet Halk Dans Topluluğu Genel Direktörü Zoltán Zsuráfszky, İstanbul Macar Kültür Merkezi Direktörü Áron Sipos, Macaristan Antalya Fahri Konsolosu Kaan Karakaya da izledi.

Oyunun sonunda Antalya Devlet Tiyatrosu Müdürü Gökhan Tüzün, Macaristan Ulusal Tiyatrosu ve Macaristan Ulusal Dans Topluluğu ve Orkestrası'na Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü adına teşekkür belgesi ile plaket sundu.

İzleyici akınına uğrayan festival 27 Mayıs Pazartesi akşamı 'Yaşamak mı Ölmek mi?', 'Ölümün Yalın Hali' adlı eserlerin sahnelenmesiyle sona erecek.

Kaynak: DHA