Konut fiyatlarında yaşanan artıştan dolayı vatandaşların ev sahibi olabilmek için yeni arayışlara girdiğini dile getiren Emlakçılar İş Takipçiler ve Oto Galericiler Esnaf Odası Başkanı İsmail Çağlar, “Arsa sahiplerinin müteahhit firmalarla anlaşarak arsa payı karşılığı ev sahibi olmaya çalışıyorlar. Arsa payı ile alınan hisselerdeki riskler çok fazladır” dedi.

VATANDAŞA UYARI

Birçok firmanın kampanyasını takip ettiğini sözlerine ekleyen Başkan İsmail Çağlar, “Türkiye ve KKTC’de arsa payı karşılığı ev sahibi olmak isteyenlere firmalar çeşitli fırsatlar sunduklarını iddia ediyor. Biz ise vatandaşlarımızı uyarmak istiyoruz. Arsa payı ile alınan hisselerdeki riskler çok fazla. Henüz tarihi belli olmayan teslim sözlerine sözlü olarak inanılmaması, tapu ve kat karşılığı sözleşme yapılmasına dikkat edilmesi gerektiğini söylemek isteriz” açıklamalarına yer verdi.

VATANDAŞ OLASI RİKSLERİ GÖRMELİ

Gayrimenkul sektöründe yaşananlar ve yüksek fiyat artışları ev sahibi olmak isteyenleri başka seçeneklere yönlendirildiğini aktaran Başkan İsmail Çağlar, “Türkiye ve KKTC’de arsa sahibi olan insanların müteahhit firmalarla anlaşarak arsa payı karşılığı ev sahibi olmaya çalışan insanların daha ucuza konut sahibi olmanın yollarını aramalarını çok iyi anlıyorum ama bunun da birçok riskinin olduğunu akıllarından çıkarmasınlar. Zaten bu konuda da firmalarla yaşadıkları sorunlardan dolayı vatandaşlar odamıza şikâyetlerde bulunuyor” ifadelerine yer verdi. Bu durumun yaratacağı olası riskleri ele alan Başkan İsmail Çağlar, “Arsa payı ile alınan hisselerdeki riskler çok olduğundan dolayı teslim tarihi sözlü olarak ifade edilen hiçbir sözleşmeye kesinlikle imza atılmasın.  Sözleşme yapılırken ise tapu ve kat karşılığı sözleşme yapılmasına kesinlikle dikkat edilsin. Ucu açık hiçbir şeye sözlü veya yazılı olarak itimat edilmemesi gerekir. Mutlaka bir hukukçudan destek alınmalı veya odamızla irtibata geçilebilir. Tapu mutlaka aranmalı, köklü firmalar öncelikle tercih edilmelidir. Daire getirili arsaları almak isteyen vatandaşlarımız imzaladıkları sözleşmeleri çok dikkatli bir şekilde kontrol edip imzalamalıdır” dedi.

VEKALETNAMEYE DİKKAT

Bu durumda en önemli noktanın, arsa paylama şekliyle konut edinmek için noterden verilen vekaletnamelerin çok dikkatli okunması olduğuna dikkat çeken Başkan İsmail Çağlar, “Bu noktada da kesinlikle bir avukattan destek alınması gerekmektedir.  Müteahhit ya da yüklenicinin arsa sahibi paylaşımındaki oranı artırdığı zaman kendi paylarına düşecek dairenin payını da artıracaklar. Bu nedenle müteahhit ya da yüklenicinin alacakları daire sayısı ve oranı da yükselmektedir. Bundan dolayı verilen vekaletnamelerde mutlaka proje de konut veya sözleşmeden kaynaklanan tüm oran artışlarına, yükselen oranda ortak olması ibaresi konulması önem arz etmektedir” dedi.

ŞİKAYET ÇOK

Bu konuda birçok şikayet geldiğini aktaran Başkan İsmail Çağlar, “Odamıza bu tür firmalarla sorun yaşayanlardan çok fazla şikâyet geldiği için biz de bu şekilde kampanyalar düzenleyen firmaları takip ediyoruz. Birçoğunun tutamayacağı sözler verdiklerine şahit oluyoruz çünkü verdikleri sözlerin gerçekleşmesi şu anki piyasa koşullarına göre çok zor. Bu tür firmalar hem vatandaşları mağdur ediyor hem de bu şekilde organizasyonları yapan kişi veya firmalar sebepsiz bir zenginleşme yaşıyor” açıklamasında bulundu. Arsa sahiplerinin, ucuz konut hayali kurarken tam olarak hangi risklere evet dediklerinin de farkında olmadıklarına dikkat çeken Başkan Çağlar, “Arsa tedariki ile birleşerek konut sahibi olmak isteyen vatandaşların bu haklı talebinin istismar edilmemesi ve ellerindeki birikimlerin de heba olmaması için mutlaka acilen yeni tedbirlere ihtiyaç duyuluyor. Umuyoruz ki devlet yetkilileri bu konuyla ilgilenecektir” ifadelerine yer verdi. 

Whatsapp Image 2024 04 07 At 14.44.41

Muhabir: AYSU DURSUN/HABER