MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, 28 Haziran’da FATF tarafından yapılan değerlendirme ile Türkiye’nin ‘Gri Liste’den çıkarılmasıyla ilgili açıklama yaptı. Güngör, gri listeden çıkarılmanın finans sektörü için büyük önem taşıdığını belirterek, bu durumun Türkiye'nin uluslararası finansal sisteme olan güvenini artıracağını ve yabancı yatırımcılar için daha cazip bir ortam yaratacağını dile getirdi. Bu durumun Türkiye’nin finansal sisteminin güçlendiği ve uluslararası standartlara uygun hale geldiğinin bir göstergesi olduğunu vurgulayan Başkan Güngör, bunun da yabancı yatırımcıların ve finansal kurumların ülkeye güvenlerini artıracağını ifade etti.

ULUSLARARASI ALANDA İTİBARIMIZ ARTACAK

Türkiye'nin gri listeden çıkarılmasının, ülkenin uluslararası platformlarda finansal itibarını güçlendireceğini vurgulayan Güngör, “Bu adım Türkiye'nin finansal sistemine olan güveni daha da artıracak ve azalan risk algısı ile daha fazla yabancı yatırımcının artmasına katkı sağlayacaktır. Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir büyümesi ve ekonomik büyümenin çeşitli sektörlere yayılması açısından son derece önemlidir" dedi.

Başkan Güngör, gri listeden çıkarılmanın Türkiye'nin finansal altyapısının güçlülüğünü ve kara para aklama ve finansal terörizmle mücadeledeki kararlılığını uluslararası topluma gösterdiğini belirterek, bundan sonraki süreçte ülkenin uluslararası finansal ilişkilerin daha da iyileşeceğine inandığını ifade etti.

İHRACAT YAPAN FİRMALARA OLUMLU YANSIMALARI OLACAK

İhracat yapan işletmelere yönelik denetimlerin hafifleyeceğini kaydeden Başkan Güngör, “Ülkemize uluslararası ticarette daha kolay ve hızlı işlemler yapılması ile ihracat yapan firmalarımıza olumlu yönde yansımaları olacaktır" dedi. Güngör, yaşanan gelişmelerin ülkenin ekonomik büyümesine ve finansal istikrarına katkı sağlayacağını vurguladı.

Ülke olarak uluslararası finansman kaynaklarına daha kolay ve uygun koşullarla ulaşılmasına olanak sağlayabileceğine vurgu yapan Başkan Güngör, “Küresel yatırım fonlarının büyük bir kısmı yasal düzenlemeler nedeniyle gri listedeki ülkelere yatırım yapamıyor. Bu engeli gri listeden çıkmamızla birlikte aşacağız. Yabancı sermaye akışının hızlanması ve dış borçlanma maliyetlerinin azalması, enflasyonla mücadelede Merkez Bankası’nı rahatlatacak ve yıl sonuna doğru beklediğimiz faiz indirimi sürecine daha rahat ulaşmamızı sağlayacaktır. Düşük maliyetli kredi ve yatırım imkânları, ekonomik büyümeyi destekleyebilir ve işgücü piyasasını güçlendirebilir" dedi.

Kaynak: DHA