ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre; Liman Mahallesi Muhtarı Mahir Bölük ile Liman Mahallesi’nin geçmişini ve bugününü konuştuk. Özellikle Antalya’ya yerleşen yabancıların en çok tercih ettiği mahalleler arasında yer alan Liman Mahallesi ayrıca kentin önemli isimlerinin de yaşadığı bölge olarak dikkat çekiyor.

Böcek Ve Bölük Eski Fotoğraf

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE

Kökü Mısır’ın İskenderiye kentine dayanan ve Konyaaltı bölgesine 1900’lerin başında yerleşen Mehmet Mursi Bey ile başlayan ve günümüz Konyaaltı’sının şekillenmesinde önemli bir yere sahip olan Mursi Ailesi’nin (Bileydiler), etkilerini günümüzde de her yerde görmek mümkün. Varyanttan başlayan ve Liman Mahallesi arasını kapsayan bölge de çeşitli tarım ve çiftlik faaliyetlerini yürüten aileyi, 1930 yılında Antalya’ya gelen Mustafa Kemal Atatürk’ün duraklarından biri de Mursiler oldu. Soyadı kanunuyla Bileydi soyadını alan ailenin soyadı bugün hala caddelerde, okullarda, parklarda ve binalarda karşımıza çıkıyor. Bugüne geldiğimizdeyse çiftliğin üzerine kurulan Liman Mahallesi, adeta küçük bir kent havası veriyor. Mahalle dokusunu da kaybetmeyen Liman Mahallesi ayrıca ilginç bir özelliği de sahip. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in yanı sıra eski başkanlardan Menderes Türel, Mustafa Akaydın ve Hasan Subaşı’na da ev sahipliği yapan bu yerde, son günlerde mahallede yoğun bir çalışma sürüyor.

Atatürk Bulvarı Altyapı Çalışması Liman Mah.

BÜTÜNLÜĞÜ SAĞLAYACAK

Boğaçay Caddesi’nin yanı sıra Konyaaltı Sahili Projesi’nin 2. etabının devamı niteliğinde olan Boğaçayı Köprüsü ile Liman (Serbest Bölge) arasında kalan Akdeniz Bulvarı üzerinde ise hummalı bir çalışma sürüyor. 20 gün içinde bitirilmesi beklenen projeyle ilgili memnuniyetini dile getiren Liman Mahallesi Muhtarı Mahir Bölük, projeyle beraber sahilin artık bir bütünlüğe kavuşacağına ifade ederek, “Liman Mahallesi, artık geçip, gidilen bir yer olmaktan çıkarak, insanların rahatlamak ve zaman geçirmek için tercih ettiği bir yer haline geldi” ifadelerini kullandı.

Sahil Projesi

BÖCEK’LE ÇOCUKLUK ARKADAŞI

Büyükşehir Belediyse Başkanı Muhittin Böcek’le de çocukluk ve sıra arkadaşı olan Muhtar Bölük, önceki dönemde başkanlık görevini yürüten Menderes Türel, Mustafa Akaydın ve Hasan Subaşı’nın da yaşamak için burayı tercih ettiğine dikkat çekerek, “Liman Mahallesi, yalnızca 30 yıl önce mahalle olmasına rağmen kısa sürede planlı bir kentleşme sayesinde artık farklı bir yere dönüştü. Antalya’nın gerdanlığı konumunda bulunan Konyaaltı’nın en önemli noktalarından biri de şüphesiz burası. Muhittin Böcek, Konyaaltı Belediye Başkanı olduğu dönemde olduğu gibi Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu zaman da elini bir an olsun buradan çekmedi. 25 yıldır yenilenmeyen Boğaçay Caddesi’nin yanı sıra Atatürk Bulvarı’ndaki çevre ve kaldırım düzenlenmeleri ve son olarak yapılan sahil projesiyle her geçen gün daha da güzelleşiyor. Burada yaşayan biri, mahalleden çıkmaya bile gerek duymadan bütün işlerini burada halledebiliyor. Alt ve üst yapı anlamında belki de yalnızca Antalya’ya değil Türkiye’ye örnek olacak bir mahalle burası. Başkanlarında burayı tercih etme nedenlerinden birinin de bu olduğunu düşünüyorum” dedi. Bölük ayrıca seçimlerden sonra temeli atılması beklenen Konyaaltı 4’üncü Etap Raylı Sistem Hattı’nın da artan trafiğe karşı bir rahatlama sağlayacağını dile getirirken, Konyaaltı’nın da artık konforlu bir ulaşım ağına sahip olması gerektiğini söyledi.

Boğaçay Caddesi 25 Yıl Sonra Asfalt Çalışlması

16 MİLLETTEN İNSAN BURADA

Muhtar Bölük, Liman Mahallesi’nin 16 farklı milletten insanlara ev sahipliği yaptığını belirterek, mahallenin aynı zamanda bir dostluk merkezi olduğunu vurguladı. Bölük, “Dostluğumuzun sembollerinden biri olan ‘Dostluk Parkı’, muhtarlık binamın karşısında bulunuyor ve farklı milletlere ait değerlerin sergilendiği bir alan olarak hizmet veriyor. Savaş ve diğer nedenlerle ülkelerinden gelen yabancıların yüzde 25’i geri dönerken, mahallemizin yüzde 10’unu hala yabancı vatandaşlar oluşturuyor. Liman Mahallesi, adeta Antalya’nın küçük bir özeti gibi” dedi.

TEK İŞİM MUHTARLIK

Son yıllarda muhtarlığa karşı ilginin arttığını ifade eden Bölük, “Muhtarlığı bir basamak olarak kullanmak adına insanların aday olduklarını duyuyoruz. Kendilerine rant sağlamak adına bu tarz girişimler, onlar adına üzücü. 30 yıldır muhtarlık görevini yürütüyorum ve bu süre boyunca da ‘Tek işim muhtarlık’ oldu. Bu süreçte başka bir işte çalışmadım. Muhtarlık; parayla değil, fedakârlık ve mahalleni sevmekle yapılacak bir iştir. Her akşam mesai sonrası, mahalle ile ilgili sorunları tespit etmek için tek tek sokakları dolaşıyorum. Bir sorunla da karşılaştığımızda ertesi gün hemen ilgili kurumlarla iletişime geçerek, sorunu çözmeye çalışıyorum. Hem kendi kişisel işini hem de muhtarlık görevi aynı anda yapılmaz, yapılmamalıdır da” dedi.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ