Beldibi Sakinleri- A Platformu, Antalya Kemer ilçesi Beldibi Atatürk Parkı'nda başlatılan kaçak karavan kampı inşaatına karşı tepkilerini dile getirdi. Platform üyeleri, kanunlara aykırı olarak yapılan 20 karavanlık kamp inşaatının durdurulması ve iptal edilmesi amacıyla nöbet tutmaya devam ediyor. Eylemlerinin 10. gününde olduklarını belirten platform, karavan kampının halka, esnafa ve turizm sektörüne hiçbir fayda sağlamayacağını savundu.

Whatsapp Image 2024 07 08 At 14.35.28 (2)OLUMSUZ ETKİLERİ
Beldibi Sakinleri- A Platformu, parkın halk tarafından kullanılan tek yeşil alan olduğunu ve kamp nedeniyle bu alanın daralacağını ifade ederek parkın yetersiz hale geleceğini belirten platform üyeleri, kampın sadece bir işletmenin para kazanması amacıyla yapıldığını ve halkın bu durumdan olumsuz etkileneceğini vurguladı. Platform, Atatürk Parkı'nın cadde kenarında yer alan esnaflar için doğal ve estetik bir çekim alanı olduğunu belirtti. Turistlerin parkı kullanarak alışveriş yaptığını ifade eden platform, karavan kampının park alanını otopark görünümüne sokarak turistler için huzursuz bir ortam yaratacağını dile getirerek kamp inşaatının esnafı toz ve toprak içinde bıraktığını da eklediler. Beldibi 1 Bölgesinde bulunan yaklaşık 70 otel ve 10 binin üzerinde yatak kapasitesiyle turizmin önemli bir merkezi olan bölgenin, parkın karavan kampına dönüştürülmesiyle olumsuz etkileneceği belirten platform, turistlerin parkın içinden geçerek plaja ulaşmak zorunda kaldıklarını ve karavan kampının bu güzergahı olumsuz etkileyeceğini savunarak kampın görüntü kirliliği yaratacağını ve estetikten uzak bir manzara oluşturacağını vurguladı.

Whatsapp Image 2024 07 08 At 14.35.28 (1)
PARKI KORUMA NÖBETİ
Platform üyeleri, karavan kampının ekonomik açıdan sadece işletmecisine fayda sağlayacağını ve turizm gelirine ya da bölge esnafına herhangi bir katkı sağlamayacağını ifade etti. Kaçak karavan kampının geniş kesimleri olumsuz etkileyeceğini belirten platform, kampın iptal edilmesi gerektiğini söyledi. Beldibi Sakinleri- A Platformu, Atatürk Parkı'nın doğal haliyle park olarak kalmasını talep ettiklerini ve bu amaçla her gün saat 19.00 ile 20.00 arasında parkı koruma nöbetine devam edeceklerini açıkladı. Platform, kaçak karavan kampı iptal edilinceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtti. 

Muhabir: AYSU DURSUN/HABER