KALEİÇİ'NİN GÖRKEMLİ MİRASI

Antalya'nın gizemli sokaklarında, tarih kokan duvarların arasında kaybolurken göz alıcı bir yapı beliriverir karşınızda: Yenikapı Hamamı. Antalya'nın kalbi Kaleiçi'nde gizemli bir şekilde yükselen bu yapı, asırlar boyunca hikayelerin sahnesi olmuş, zamanın izlerini taşımış bir şaheser. Her gün önünden binlerce insanın geçtiği…

GAVUR HAMAMI'NIN DOĞUŞU

Olağanüstü mimarisiyle adeta zamanı durdurmuş gibi duran Yenikapı Hamamı, Antalyalı Rumlar tarafından muhtemelen 19. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiş ve bir diğer adı da ‘Gavur Hamamı’. Hikayelere göre, bu hamamın yapımında ustalıkla kullanılan her taş, bir zamanlar efsanelerle dolu olan Antalya'nın sokaklarında dolaşan ruhu yansıtıyor.

00190764326A4Bbab3F21A17B4F639Ad

MEKÂNIN İNCELİKLERİ

Yenikapı Hamamı, geleneksel hamam mimarisinin en zarif örneklerinden biri. Yapı, girişinden itibaren sizi büyüleyen detaylarla dolu. Ahşap giriş kapılarının ardında, soyunma odasının sakin dinginliği sizi sarıyor. Kare planlı ve beşik çatı örtülü soyunma odası, geçmişin huzurunu günümüze taşırken sekizgen formlu bir fenerin hafif ışığı altında adeta zamanda yolculuk yapıyorsunuz.

DETAYLARIN BÜYÜSÜ

Her bir köşesi ustalıkla işlenmiş olan Yenikapı Hamamı, mimari zarafetiyle göz kamaştırıyor. Ilıklık bölümün kubbesi, 104 fil gözüyle örtülüdür ve içeriye sızan ışıkla oda adeta bir hikaye anlatır. Odalardaki kubbeler ise her biri 32 adet fil gözüyle süslenmiş, adeta gökyüzünün yıldızları gibi parlayıp geçmişin izlerini yansıtırlar.

Whatsapp Image 2024 02 07 At 15.02.25

HAMAMIN CANLILIĞI

Yenikapı Hamamı, adeta yaşayan bir tarih kitabıdır. Her bir duvarında, her bir kubbesinde geçmişin izlerini taşır. Ilıklık ve sıcaklık bölümleri arasında gezinirken zamanın akışını unutursunuz. Sekizgen göbek taşının ve köşelerdeki 4 halvetin etrafında toplanan ziyaretçiler, sanki yıllar öncesine bir yolculuğa çıkmış gibi hissederler. Burada, geçmişin ve geleceğin kesiştiği bir noktadasınızdır.

Yenikapı Hamamı, Antalya'nın ruhunu yansıtan bir mücevher. Her bir taşı, her bir kubbesi, Antalya'nın tarihini, kültürünü ve insanlarının hikayelerini anlatır. Bugün bile ayakta dimdik duran bu muhteşem yapı, geçmişin ve geleceğin kucaklaştığı bir noktada, ziyaretçilerini eşsiz bir yolculuğa davet eder.

Muhabir: ERENDİZ ÖZKURT/ÖZEL HABER