ENFLASYON etkisinin en çok hissedildiği sektörlerden biri de yeme içme sektörü oldu.  Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Mart ayı için açıkladığı enflasyon verilere göre; lokanta ve otellerdeki yıllık artış yüzde 94,97 oranıyla, yüzde 68,50 olarak açıklanan TÜFE’nin üstünde kaldı. Restoran fiyatları astronomik seviyelere ulaşırken, son günlerde tepkilerin büyümesiyle sosyal medyada boykot çağrısı başladı ve binlerce kişi 20-21 Nisan’da restoranlara gitmeyeceğini duyurdu.  Lara Balık Restoran sahibi Erdal Atılgan, yapılacak olan boykota dair görüşlerini dile getirdi. 

erdal-1
‘HER ŞEYİN FİYATI 4 KAT ARTTI’
Boykot etmek insanların en doğal hakkı olduğunu ancak yanlış bilgilendirmelerin olduğunu vurgulayan Atılgan, “Yılların işletmecisi olarak yanlış olan algıyı düzeltmek istiyorum. Fiyatların bu kadar yüksek olmasından, işletmelerin ‘pahalı’ yaftasını yemesinden biz de çok memnun değiliz. Bu algıyı yıkmak için de bazı gerçekleri anlatmak gerekiyor. İşletmeler olarak geçen yıl ödediğimiz kiranın ve elektriğin 4 katını ödedik. İşçilerin asgari ücretleri bir anda 3-4 kat yükseldi. Her şey yerinde durmadığı gibi bizim aldığımız ürünlerin fiyatları da çok yükseldi. Dolayısıyla işletmecilik çok zor hale geldi. İşletmecinin alabileceği tek yer müşterisi. Mecburen müşteriye yansıyor. İnsanlarda şöyle bir algı var: sanki bire alıp ikiye satıyoruz gibi bir algı var bu tamamen yanlış. Çünkü işletmelerin mutfak masrafı, kira, elektrik, su, işçi maaşı gibi ödemeleri ancak bu paradan ödediklerinin bilinmesi gerekiyor” dedi. 

Food 1050813 1280
‘VATANDAŞ PAHALILIĞIN SEBEBİNİ SORGULAMALI’
İşletmelerin pahalılığından işletme sahiplerinin de rahatsız olduğunu söyleyen Atılgan, “Devletin mutfak girdilerin hepsine yüzde 1 ile verdiği ürünü 20 KDV ile kesiyor bizden. Bizde maalesef yine mecburen işletmelerin devam etmesi için müşteriye yansıtmak zorunda kalıyoruz. Dolayısıyla müşteri zaten devlet tarafından yüzde 20’lik bir fark yemiş oluyor. Burada tamamen işletmeleri suçlayarak, ‘işletmeler neden pahalı?’ penceresinden bakarak doğruyu bulamayız. Sorgulanması gereken şey; ülke neden bu kadar pahalı oldu? Enflasyon neden bu kadar yükseldi? Ülke niye tarım, hayvancılık alanlarında üretim yapamıyor? Bu sorular sorulmalıdır. Olayı tamamen restoranlar üzerinden algılamak yanlıştır. Boykot hakkınız elbette ama pahalılığın sebebi işletmeler değil” diye konuştu.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/ÖZEL HABER