ANTALYA Kültür Sanat’ta her ayın ilk Perşembe günü ‘Boran Eser Kavaz ile Antalya Merakı’ söyleşileri düzenleniyor. Mayıs ayında yapılacak olan söyleşide bu ay Burdur Yaren Gecesi Ekibi ve yaşayan kültür hazinesi müzisyen Mehmet Bedel ile ‘Yörüklerde Köy Seyirlik Oyunları, Kış Eğlenceleri ve Toplumsal Anlamı’ hakkında sohbet edilecek. 2 Mayıs Perşembe günü saat 19.30’da AKS’de yapılacak olan söyleşide kontenjan sınırlı. Söyleşiye katılmak isteyenler AKS’nin internet sitesinden kayıt yaptırabilir.

Mehmet Bedel
MEHMET BEDEL KİMDİR?
1964 yılında Burdur’un Aziziye köyünde dünyaya geldi. Sipsi Yapımı ve İcra Sanatını babasından öğrendi. Geleneksel bilgi birikimiyle birçok çırak yetiştiren, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda şenlik ve festivale katılan Bedel, akademik çalışmalara da konu oldu. Ceşitli çalgılardan oluşan özel bir koleksiyona sahip olan Mehmet Bedel, Sipsi Yapım ve İcra Sanatına yönelik toplumsal farkındalığı arttırmak amacıyla evinin bir kısmını müzeye dönüştürdü. 

Aks Etkinlik Web Web Kopya 32
BORAN ESER KAVAZ KİMDİR?
Boran Eser Kavaz, 1978’de Ankara’da dünyada geldi. Eğitim ve öğretimini Ankara’da tamamladı, 13 yıl bankacılık sektöründe müfettiş ve idareci olarak çalıştı. 2009 yılında Antalya’ya taşınan Kavaz, kızına yaşadığı kenti anlatmak için Antalya’nın çok da bilinmeyen hikâyelerinin peşine düştü.
Antalya merakı, Kavaz’a bambaşka kapılar açtı ve bir turist rehberi olarak Kaleiçi ve Antalya gezileri düzenlemeye başladı. Kavaz, 314 sayfalık kitabında Antalya piyazının nereden çıktığı, Kaleiçi’nin gizli kaçış tünellerini, Döşemealtı, Hurma, gibi yer adlarının kökeni gibi Antalya’da dair merak edilen birçok konuyu kendine has üslubuyla anlattı.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/HABER