ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezi ve AB Türkiye Delegasyonu iş birliğinde ‘Avrupa Film Günleri’ ikinci kez Antalya Kültür Sanat (AKS) ev sahipliğinde 8-12 Mayıs tarihlerinde Antalyalı sinemaseverler ile buluşuyor. AB üyesi ülkelerden 18 önemli filmin gösterileceği etkinlik, halka açık ve ücretsiz olacak.
BUGÜN 3 AYRI FİLM
8-12 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek olan ‘Avrupa Film Günleri’ 18 farklı film ile sinemaseverlere unutamayacağı anlar yaşatacak. Bugün üç farklı film gösterime girecek. Finlandiya 2020 yapımı ‘Any day now’ filmi saat 16.00’da gösterilecek. Hemen ardından saat 18.00’de Slovenya, İtalya ve Hırvatistan ortak yapımı ‘The man without guilt’ filmi gösterilirken günün son filmi ise; saat 20.30’da Macaristan ve Almanya ortaklığında yapılan ‘Gentle’ seyirciyle buluşacak.

‘Any Day Now’
‘ANY DAY NOW’ FİLMİNİN KONUSU
2020 Finlandiya yapımı olan film 83 dakika uzunluğunda. Filmin konusu ise; 13 yaşındaki İranlı Ramin Mehdipour ve ailesi Finlandiya’da bir mülteci kampında yaşamaktadır. Okullar tatil olmuştur ve Ramin tam tatilinin tadını çıkarmaya başlayacağı sırada ailesi kötü haberi alır; sığınma başvuruları reddedilmiştir. Mehdipour ailesi temyiz başvurusu yapar ve gündelik yaşamlarına devam eder; sınır dışı edilme ihtimaline rağmen olumlu bir yaklaşım sergilemeye çalışır. Tatil bitip Ramin yeniden okula döndüğünde, artık her an, her arkadaşlık daha değerli olacaktır. 

‘The Man Wi̇thout Gui̇lt’
‘THE MAN WİTHOUT GUİLT’ FİLMİNİN KONUSU    
2022 Slovenya, İtalya ve Hırvatistan ortak yapımı ‘The man without guilt’ 113 dakikalık bir film. Filmin konusu;  Angela kendini işine adamış, duyarlı bir bakıcıdır. Kocası bölgedeki diğer birçok işçi gibi asbeste bağlı hastalıklardan ölmüştür. Bu ölümlerin sorumlusu olan adam felç geçirip hastaneye kaldırıldığında, oğlunun bakıcı olma teklifini intikamını almak umuduyla kabul eder.

Gentle
‘GENTLE’ FİLMİNİN KONUSU
2022 Macaristan ve Almanya ortaklığında yapılan ‘Gentle’ filmi 93 dakikalık bir film. Filmin konusu;  Kadın vücut geliştirmeni Edina, hayat arkadaşı ve antrenörü Adam ile dünya şampiyonluğunu kazanma hayalleri kurmaktadır ve bunun için her şeyi feda etmeye hazırdır. Bu sırada karşılaştığı tuhaf bir aşk, ona hayalleri ile gerçek benliği arasındaki farkı gösterir

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/HABER