ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezi ve AB Türkiye Delegasyonu iş birliğinde ‘Avrupa Film Günleri’ ikinci kez Antalya Kültür Sanat (AKS) ev sahipliğinde 8-12 Mayıs tarihlerinde Antalyalı sinemaseverler ile buluşuyor. AB üyesi ülkelerden 18 önemli filmin gösterildiği etkinlik, halka açık ve ücretsiz.


AVRUPA FİLMLERİ GÖSTERİLİYOR

8 Mayıs tarihinde başlayan ve 12 Mayıs tarihinde son bulacak olan ‘Avrupa Film Günleri’ 18 farklı film ile sinemaseverlere unutamayacağı anlar yaşatıyor. Bugün beyaz perdede 3 ayrı film gösterilecek. Saat 16.00’da Estonya yapımı ‘Dawn of war’ filmi gösterilirken hemen ardından saat 18.00’de Bulgaristan yapımı ‘The naked truth about zhiguli band’ ve günün son filmi olarak da saat 20.30’da Fransa yapımı ‘Lost ıllusions’ filmi gösterilecek.
D A W N O F W A R 1 S H E E T 706X1024

‘DAWN OF WAR’ FİLMİNİN KONUSU

2021 Estonya yapımı olan ‘Dawn of war’ 99 dakikalık bir film. Filmin konusu;  Ağustos 1939, İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesinden önceki son günler. Stalin yönetimindeki Sovyetler Birliği ve Hitler’in Üçüncü Reich’ı bir askeri ittifak anlaşması imzalayarak dünyayı şok eder. Tam o sırada, Rusya’ya komşu küçük bir ülke olan Estonya’da Sovyet karşıtı İstihbarat’ın (O2) başkanı öldürülür. İçlerinde bir köstebek olduğu şüphesi ile birim kapatılır ve istihbarat subayı Feliks Kangur haini yakalamakla görevlendirilir. Almanya ve Sovyetler Birliği Polonya’yı işgal ettiğinde, Feliks Kızıl Ordu’nun Estonya’yı ilhak etmek için gizli bir operasyon başlattığını öğrenir.
‘The Naked Truth About Zhi̇guli̇ Band’

‘THE NAKED TRUTH ABOUT ZHİGULİ BAND’ FİLMİNİN KONUSU

2021 Bulgaristan yapımı olan ‘The naked truth about zhiguli band’ 112 dakikalık bir film. Filmin konusu;  zengin ve sadık bir hayranı, gençliğinde en sevdiği grup olan Jiguli’nin 50. doğum gününde vereceği partide sahneye çıkması için Fory’ye yüklü bir para teklif eder. Bu teklif üzerine Fory 30 yıl önce dağılan grubu yeniden bir araya getirmek üzere harekete geçer ancak grup üyelerinden hiçbirinin hayal ettikleri gibi hayatlar yaşamadıklarını keşfedecektir.
Lost

‘LOST ILLUSİONS’ FİLMİNİN KONUSU

2021 Fransa yapımı olan ‘Lost ıllusions’ 150 dakikalık bir film. Günün son filminin konusu ise  Lucien, 19. yüzyıl Fransa’sında tanınmayan genç bir şairdir. Büyük beklentilere sahiptir ve kaderine yön vermek istemektedir.  Koruyucusunun koluna girip memleketindeki aile matbaasını terk ederek şansını denemek için Paris’e gider. Kısa süre sonra bu büyüleyici şehirde bir başına kalan genç adam, kâr ve gösteriş üzerine kurulu düzenin perde arkasını keşfedecektir. Edebiyat kadar basının, siyaset kadar duyguların, itibar kadar ruhların da alınıp satıldığı bir insanlık komedisi.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/HABER