BİRLEŞMİŞ Milletler tarafından kabul edilen ve 193 ülke tarafından onaylanmış olan BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'nin 20 Kasım 1989 tarihinde imzalanmış olması nedeniyle her yıl 20 Kasım günü ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’ olarak anılıyor. Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin temel ilkelerinde toplumda çocuklar arasında ayrım gözetmeme, yaşama ve gelişimleri için uygun çevrenin sağlanması ve her durumda çocuğun yüksek yararının korunması ifadeleri yer alıyor.

MİLYONLARCA ÇOCUK İŞÇİ VAR!

Uluslararası Af Örgütü’nün verdiği bilgilere göre pornografi, şiddet ve yasa dışı faaliyetlerin çokça görüldüğü ülkelerde çocuk istismarı had safhalara ulaşmaktadır. Dünyada iş çevrelerinde istihdam edilen 5-17 yaş arası yaklaşık 151,6 milyon çocuğun 64 milyonu kız, 88 milyonu erkek ve bu oranın yüzde 71'i tarım sektöründe çalışırken yüzde 69'u kendi aile işlerinde karşılıksız çalışmakta, çocuk işçilerin 72,5 milyonu sağlığını, güvenliğini ve ahlaki gelişimini tehdit eden sektörlerde çalışmak zorunda bırakılmaktadır.

savaş 2

SAVAŞTA ÖLDÜRÜLENLERİN YÜZDE 40’I ÇOCUK!

Son günlerde yaşanan İsrail-Filistin savaşından dolayı birçok çocuk savaş mağduru ve savaştan dolayı hayatını kaybediyor.  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, 7 Ekim'den bu yana devam eden çatışmalarda öldürülen Filistinlilerin yüzde 40'tan fazlası çocuk. Savaşlar sebebiyle binlerce çocuk hayatını kaybederken milyonlarca çocuk annesiz, babasız kalıyor. Bu yıl Dünya Çocuk Hakları Günü’nde birçok kurum ve kuruluş, savaş mağduru çocukların diğer çocuklarla aynı yaşam haklarına sahip olduğunu vurgulayan etkinlikler yapacak. Yapılacak olan farkındalık etkinlikleriyle çocukların yaşadığı vahşete son verilmesi için çağrıda bulunulacak. HABER/ÇİĞDEM KORKAN