ANTALYA Baraj Mahallesi’nde 37 yaşındaki Yılmaz Gündüz, 10 yıldır birlikte yaşadığı 3 çocuğunun annesi 26 yaşındaki Burcu Gezersoy'u, 17 yerinden bıçaklayarak öldürdü. Yaşanan bu olaya kadın komiteleri tepkisiz kalmadı. Antalya Kadın Dayanışma Komiteleri tepki göstererek kamuoyuna açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, 2023 yılında öldürülen kadınların yüzde 60’ının kendilerini en güvenli hissetmeleri gereken yerde, evlerinde öldürüldüğü vurgusunu yapıldı.

K D K1

‘CİNAYETLERİN YÜZDE 60’I EVDE OLUYOR’

Kadınlara layık görülen bu karanlığın hesabını soracaklarını söyleyen Antalya Kadın Dayanışma Komiteleri, “ Günümüzde kadınların yüzde 60’ı güvende hissettiği evde öldürülüyor. Antalya Kadın Dayanışma Komiteleri olarak kentimizde yaşanan bu canice cinayetin takipçisi olacağız” denildi.

Kadın2

‘CİNAYETİN TAKİPÇİSİYİZ’

Antalya Kadın Dayanışma Komiteleri’nin kamuoyuna yaptığı açıklamadan sonra Kepez Altınova Kadın Dayanışma Komitesi cinayetin yaşandığı Baraj Mahallesi’nde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Baraj Mahallesi’nde gerçekleşen açıklamada, “Öncelikle Baraj Mahallesi’nde ve Antalya’da yaşayan tüm kadınların, yurttaşlarımızın başı sağ olsun. Biz Kadın Dayanışma Komiteleri olarak canice uygulanan bu cinayetin sonuna kadar takipçisi olacağız. Kadına şiddeti meşrulaştıran siyasal iktidara ve temsil ettiği düzene karşı mücadeleyi yükselteceğiz” ifadelerine yer verildi. Kadınlar, açıklamanın ardından ‘düzeniniz batsın, kadınlar yaşasın’ diyerek yaşanan cinayete yönelik tepkilerini dile getirdiler. 

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/HABER