Afet ve Acil Durum Müdahale Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında AFAD'ın, Bursa'nın Gemlik ilçesinde 24 saat sürecek deprem tatbikatı başlatıldı. 6 Şubat 2023'te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde elde edilen tecrübelerle, kamu gücünün kullanılmasıyla, destek illerin intikali, AFAD merkezlerinin depreminden itibaren afet yönetiminin parçalarına katılmak ve koordineun testlerin gerçekleştirilmesi hedefiyle tatbikat düzenlenecek. Tatbikat sabah saatlerinde cep telefonlarına gönderilen kısa mesaj başladı. Senaryo gereksinimi merkez üssü Gemlik olan Bursa, Kocaeli, Yalova, İstanbul ve Bilecik illerinde 6,7 şiddetinde deprem meydana geldi. Bunun üzerine Bursa AFAD Müdürlüğü'nde Vali Mahmut Demirtaş başkanlığında kriz merkezi yer aldı. 5 ilde tatbikata, 39 kamu kurumu ve 15 sivil toplum kuruluşu katıldı. 6-7 Haziran tarihlerinde, 24 saat devam edecek tatbikatta depremden etkilenen 5 ile 18 ilden ekipler, destekte bulunacak ve görevlendirme bölgelerinde hazır bulundurulacaklar. 

'VATANDAŞ DEVLETİ HEMEN YANINDA GÖRMEK İSTİYOR'

Bursa'nın 12 ilçesine, 12 ilde görevlendirildiği deprem tatbikatının başarıyla başladığını söyleyen Vali Demirtaş, "Kahramanmaraş merkezli depremlerde Nurdağı'nda görev yapmıştım ve yanlış yaptığımız, acı bir şekilde öğretiyor. Hepimizin bu şekilde dağıtmak istiyoruz. Bugün tatbikatı Gemlik'te 6.7 büyüklüğünde deprem şeklinde yapılıyor. Tabii bu, bir tatbikat. Allah korusun böyle bir olayla karşı karşıya kaldığımızda, onun bir memurun ne iyi bir şekilde ölmesi lazım. Karşı karşıya bırakmasın. Ama olacaksa da bizim mutlaka bu işte hazır olmamız özellikle ifade ediyorum. Sorumluluklarımızın farkında olmamız gerekiyor. Allah korusun böyle bir felaketle karşı karşıya kaldığımız zaman sürdürebileceğimiz devleti hemen yanında görmek istiyor" diye konuştu.

'AMAÇ AFET YÖNETİM SÜRECİNİİ TEST ETMEKTİR'

Afetlere Müdahale Genel Müdürü Sadi Ergin ise bu yıl ülke genelinde 70 tatbikat yapmayı planladıklarını söyledi. Tatbikatlarla olası afetlere hazır hale gelmeyi hedeflediklerini vurgulayan Ergin, şöyle konuştu: "Sizlerin de bildiği üzere Sayın Cumhurbaşkanımız, Afet ve Acil Durum Müdahale Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında, yurt içi ve dışı tatbikat yapmak ve yaptırmak görevi, AFAD Başkanlığımıza katılıyoruz. Biz de 2024 yılında 11 Bölgemizin ülke çapında 6 bölgesel, 64 yerel olmak üzere toplamda 70 tatbikat yapmayı planlıyoruz. 6 Şubat gibi asrın felaketini yaşadık, bundan sonra olası afetlere karşı vatandaşımızın hareket edebilmesi ve kurumlarımızın yeterliliklerinin daha üst düzeyde olması için Türkiye Afet Müdahale Planı, afet gruplarının olası durumlara hazırlıklı olması sistematik hedefimizdir. Bursa Bölgesi Düzeyi Tatbikatı'nın ana teması teknik pratiklerden ziyade, afet yönetim özelliklerinin yanı sıra tüm çalışma gruplarının müdahale kabiliyetleri ile afet yönetim süreçlerini test etmektir.”

64563 (1)

TATBİKAT İÇİN İHA UÇBEY, 6 DRON VE 7 BİN KİŞİ GÖREVLENDİRİLDİ

Düzenlenen tatbikatın uygunluğu Gemlik ilçesinde 6,7 büyüklüğünde deprem oluştuğunu belirten Ergin, "Senaryo uygunluğu,depremde 5 il ve 26 ilçe etkilenmiştir. Tatbikat 0'ıncı dakikadan itibaren 24 saatten sürekli ve gerçek zamanlı olarak yapılacaktır. Depremden etkilenen başlangıçta Bursa olmak üzere Kocaeli, Bilecik, İstanbul'da sadece Tuzla'yı almış, Yalova illerinde 18 destek ilimiz AFAD Başkanlığımızca görevlendirilmiştir. İllerimizden gelecek destek birimlerimiz Bursa ilimize intikal etmişler olup, il, ilçe ve AFAD merkezleri arasında canlı yayın bağlantılarını sürdürmekte olup 28 çalışma grubunu fiili olarak takip etmektedirler. Enkazlardan arama-kurtarma çalışmalarını canlı olarak takip etmekteyiz. Bu 5 ilimizde, 7 bin personel görevlendirilip dinlenilebilmektedir. AFAD koordinesinde mobil koordine TIR'ı, sabit kanatlı İHA UÇBEY, 6 dron ve 7 bin personel görev yapmaktadır" dedi.

'BU BÜYÜKLÜKTEKİ BİR DEPREMDE BURSA'DA 1048 KİŞİ HAYATINI KAYBEDEBİLİR'

Bursa AFAD Müdürü Mehmet Buldan ise "Bursa'da bu büyüklükte bir deprem olması halinde 32 bin bina hasar görürken, 4 bin 800 bina yıkılacak, yaklaşık bin 48 kişinin hayatı kaybedebilecek, 120 bin kişinin ise geçici barınmaya ihtiyaç duyabileceği tespit edilmiştir. Onun il olarak belirlenmiş olması Enkaz aşamalarında fiili olarak çalışmalar sürdürülmektedir" diye konuştu.

Kaynak: DHA