Antalya Büyükşehir Belediyesi, vektörel mücadeleye yönelik çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Antalyalıların sineksiz günler geçirmesi için yıl boyunca sahada bulunan bin 600 personele, daha bilinçli ve doğru şekilde görev yapabilmeleri için düzenli olarak eğitim veriliyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne çevre ilaçlaması konusunda danışmanlık yapan Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Hüseyin Çetin Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) ilaçlama personeline 3 güne yayılan eğitim verdi.

Ilaçcds

TÜRKİYE'NİN EN İYİSİ

Prof. Dr. Hüseyin Çetin, verdiği 'Vektörlerle Mücadele' eğitiminde, haşereler hakkında bilgilendirme, haşerelerle mücadelede nelere dikkat edilmesi gerektiği, ilaçlar hakkında bilgilendirme, ilaçların nasıl kullanılması gerektiği, nerelere uygulama yapılması gerektiği, personelin çalışırken nasıl korunması gerektiği gibi konulara değinirken, kullanılan iş makinesi ve aletlerinin nasıl kullanılması gerektiğini de anlattı. Çetin, konuşmasında, Antalya Büyükşehir Belediyesi ilaçlama personelinin, Türkiye'deki en iyi ve en başarılı ekip olduğunu söyledi.

Ilaç-2

EĞİTİMLER DEVAM EDECEK

Prof. Dr. Hüseyin Çetin, "Ülkemizde iklim değişikliği konusunda artış oldu. Bu sebeple de böceklerin üreme hızı arttı. Sivrisinekten başka fare, pire, karasinek, hamam böceği, kene gibi 20 farklı haşere türüyle de mücadele ediyoruz. Personele bu haşerelerle mücadele ederken nasıl daha başarılı olabileceklerini anlatıyoruz. Hem sahada hem de salonda eğitimlere devam edeceğiz" dedi.

"KAPLARI TERS ÇEVİRİN"

Eğitimin sonunda, Prof. Dr. Hüseyin Çetin, personelin merak ettiği soruları cevapladı. Prof. Dr. Hüseyin Çetin, vatandaşlardan da ricada bulundu. Çetin, vatandaştan, sineklerin üremelerine neden olan durgun su birikebilecek kapları ters çevirmelerini istedi. Bundan sonraki süreçte de belirli aralıklarla eğitimler devam edecek. Ayrıca, sahada uygulamalı eğitimler de yapılacak.

Kaynak: DHA