Antalya Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre; Büyük Çaltıcak sahil ve mesire alanının plaj bölümündeki değişim dikkat çekiyor. Yaklaşık 500 metre uzunluğundaki sahilin 400 metresini özel loca ve şezlong alanlarına ayıran işletme bununla da yetinmeyip 90 metre uzunluğundaki verandayı da denize doğru genişletmeye devam ediyor. İşletme ayrıca koruma altında olan plajın belli bir bölümüne de farklı bir yerden getirilen ve plajın doğal yapısıyla uyumsuz olan beyaz kumlarla doldurdu.

Ücretg Ve Giriş (2)

PARA VERMEDEN SAHİLE ULAŞILAMIYOR

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’ne ait olan Büyük Çaltıcak sahil ve mesire alanına giriş özel işletmeye devrilmeden önce ücretsizken, yaya-bisiklet girişleri 45, motorsiklet 90, otomobil girişleri ise 130 lira oldu. Anayasa’nın 43. Maddesi ve 3621 sayılı kıyı yasası’na göre sahillerin kullanımı ücretsiz olsa da vatandaşlara farklı giriş alternatifi sunulmayan tek çıkış ve girişin olduğu Büyük Çatlıcak’ta vatandaşlar ücret ödemeden bu hakka ulaşamıyor.

Vali Şahin

VALİ ŞAHİN: KAÇAK YAPILARI İHBAR EDİN

Geçtiğimiz Salı günü İçişleri Bakanlığı ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın koordinesinde kıyı şeridindeki 28 ilin valisiyle “Denizler Halkındır Projesi” toplantısı gerçekleştirdi. Toplantı amacının plaj, sahil ve denizlerdeki kaçak ve işgalci yapıların kaldırılmasını ve vatandaşların denizlere daha rahat ulaşmasının hedeflendiğini söyleyen Antalya Valisi Hulusi Şahin, “Bu toplantı kapsamında plaj, sahil ve denizlerdeki kaçak ve işgalci yapıların kaldırılmasına yönelik bir operasyon takvimi belirleme kararı aldık. Kaçak olarak faaliyet gösteren çardak, karavan, konteyner, beach park gibi yapıları ortadan kaldıracağız. Uygulamaya koyacağımız haftalık planlar ile bu işgalleri bertaraf edeceğiz. Herkes plaj ve sahillerde vatandaşı rahatsız eden kaçak yapıları tespit etsin ve bize bildirsin. Denizler halkındır” dedi.

Kırmızılar Sahilde Ücretli Yerler Siyah Olan Ise Vatandaşların Ücretsiz Kullanabileceği Alan

PLAJIN KULLANIMI ENGELLENİYOR

Bölgede yaşayan ve uzun yıllardır Büyük Çatlıcak Plajı’nı kullandığını belirten Barış S, “Geçen yıldan beri sıklıkla ziyaret ettiğim Büyük Çaltıcak Plajı’nda geçen hafta sonu plajın bir kısmının paravan ile çevrilmeye başlandığına şahit oldum. Plajın güneyine doğru erişim engellenmek üzere imalat devam ediyor. Söz konusu alan bilgim kadarıyla Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait bir alan. Yapılan imalatlarında kanuna aykırı olduğunu düşünüyorum ve halkın plajın bir kısmına erişimini kısıtlayacak niteliktedir. Bu konuya benzer olaylar Yunanistan’da da yaşanmış ve vatandaşların başlattığı “Havlu Hareketi” başarıya ulaşarak kaçak yapılardan arındırılmış ve sahiller tekrar halkın rahatça kullanıma açılmıştı. Buna rağmen ülkemizde bu şekilde bir kısıtlama yapılması kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ