Antalya’nın Korkuteli ilçesinde çiftçiler sulama için su bulamamaktan şikayet ediyor. Barajlarda yeterli doluluk olmasına karşın yaşanan sistemsel sorunlar nedeniyle çiftçiler suya ulaşmakta güçlük çekiyor. Bu konuya ilişkin bugün Korkuteli’ye bir ziyaret gerçekleştiren CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı açıklamalarda bulundu. CHP’li Arı yaptığı açıklamada, "Çiftçinin işi çiftçiye geri verilmeli" dedi. 

‘BU İŞ MEMUR ZİHİNYETİYLE YAPILMAZ’

Geçmişten günümüze yaşananlara dikkat çeken Arı, "Bundan 10 sene öncesine kadar sulama işini sulama birlikleri yapıyordu. Bu birlikler hizmet alan köylerden seçilen delegelerden oluşuyordu ve bu işi çiftçinin kendisi yapmış oluyordu. Bugün geldiğimiz noktada kuyulara sayaçlar takıldı. Biz bunun böyle olacağını gündeme getirmiştik. 2010’lu yılların başında sulama birlikleri kapatıldı ve DSİ’ye devredildi’" dedi. Sorunun kaynağına değinen Cavit Arı, "Sorunun temelinde buraya gelen DSİ idarecilerinin konu hakkında yetersizliği yatıyor. Bunula birlikte memur zihniyetiyle iş yapmaları da sorunu büyütüyor. Mesela geçtiğimiz günlerde 9 günlük resmi tatil dolayısıyla çalışma yapılmadı ama bitkiler sulama için tatili beklemiyor. Bu da çiftçiyi mağdur ediyor" ifadelerini kullandı.

ÇÖZÜM YENİDEN YEREL SU BİRLİKLERİNE DÖNMEK

 Sorunun çözülmesi için eski sisteme dönüşün gerekliliğini savunan Arı, "Kesinlikle eski sisteme dönülmesi ve suyun yönetiminin çiftçiye verilmesi gerekir. Çünkü bu iş buraya DSİ tarafından atanan bir memur arkadaş tarafından yönetiliyor, onun bu işi tek başına yönetebilmesi, sistemi takip etmesi inanın çok zor. Bu iş bilenin, tecrübesi olanın yapabileceği bir iş. Dolayısıyla işin içinden çıkamadılar ve çıkamadıkları için de şu an Korkuteli çiftçisine, bağına bahçesine su verilemedi. Şu an barajlarda yeterli su olmasına rağmen bu suyu çiftçiye ulaştıracak bir irade yok. Bu iradeyi ortaya koyamayan da siyasi iktidardır. Onların amacı HES’lerle suyu kontrol altında tutmak ve bunu ticari bir rant haline getirmektir. Dolayısıyla tekrar söylüyorum bu sorunun tek çözümü bu işin DSİ’den alınıp sulama birliklerine geri verilmesidir" dedi.
 

Muhabir: YUSUF ÖZTÜRK/HABER