ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) farklı eğitimlere devam ediyor. ATSO Akademi 20 saat temel ve orta seviyede  ‘Barista’ eğitimi düzenlenecek. Eğitmen Cem Yılmaz tarafından verilecek eğitimler 20-21 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilecek. Cumartesi Pazar günlerinde gerçekleştirilecek eğitim 09.30-16.30 saatleri arasında Antalya Kültür Sanat’ta (AKS)düzenlenecek.

barista 2

ANTALYA’DA KAHVE KONUŞULACAK

20 saatlik eğitimde; ‘kahvenin tarihçesi’, ‘kahve tarımı’, ‘kahvenin çeşitleri’, ‘kahvenin ticari formları’, ‘kahve demleme yöntemleri’, ‘ kahve ve sağlık’, ‘barista kimdir?’, ‘duygusal yetenek geliştirme’, ‘koku alma’, ‘tat alma’, ‘kahve tadım ortamı hazırlığı’, ‘ tadılacak kahvelerin seçimi’, ‘tadım tezgâhının hazırlanması’, ‘duygusal değerlendirme analizi’ ve’ Pratik: Espresso bazlı içecekler-Türk kahvesi, Nesil kahve-Soğuk karışımlar-Latte Art sanatı’ gibi konular işlenecek. Ücretsiz olan eğitime katılmak isteyenler ATSO’nun web sitesinde başvuru yapabilir.

barista 3

BARİSTA NE DEMEK?

İtalyanca kökenli bir kelime olan barista, içecek hazırlayan ve sunan kişiye denir. Barmen ile aynı anlama sahip olsa da ülkemizde yalnızca kahve hazırlayan kişiler için kullanılır. Geniş kahve bilgisine sahip ve espresso bazlı içeceklerde ustalaşmış kişilere denir. Kahveyle ilgili detaylı bilgiye sahip olan ve kahve türlerinde uzmanlaşan, kahve yapan ve servis eden kişiye barista denir. Barista kahve dükkanındaki siparişlerin alınmasından tezgahın düzenli tutulmasına kadar, bardaki her işten sorumludur. HABER/ÇİĞDEM KORKAN

Editör: Uğur Keskin