ANTALYA Ekspres Gazetesi'nden Güven Güneş'in haberine göre, Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ton başına ekmeklik buğday için 9 bin 250 lira, makarnalık buğday için 10 bin lira, ve arpa içinse 7 bin 250 lira fiyat belirlendi. Türkiye Ziraatçılar Derneği Antalya Şubesi Başkanı Abdurrahman Özcan ise belirlenen fiyatlara tepki gösterdi. Özcan, açıklanan fiyatların çiftçiye yetersiz geldiğini dile getirerek, “Bu durum çiftçimizin üretimden kopmasına neden olacaktır. Sonunda kaybedense ülkemiz olacaktır” şeklinde konuştu.

Whatsapp Image 2024 06 27 At 12.27.43

ÇİFTÇİNİN EMEĞİNİN KARŞILIĞI DEĞİL
TMO’nun buğday ve arpa fiyatlarını gözden geçirmesi ve çiftçinin emeğinin karşılığını alabileceği adil fiyatlar belirlemesi gerektiğini söyleyen Türkiye Ziraatçılar Derneği Antalya Şubesi Başkanı Abdurrahman Özcan, zorlu şartlar altında üreten çiftçinin üretimden kopmaması için girdi maliyetlerindeki artışa dikkat çekti. Çay fiyatlarından sonra buğday ve arpa fiyatlarında da hayâl kırıklığına neden olduğunu söyleyen Özcan, “Türkiye Ziraatçılar Derneği Antalya Şubesi olarak bizler, açıklanan fiyatları çok yetersiz buluyoruz. Bu fiyatlar, üreticiler kadar adeta bizleri de şok etmiştir. Bu durum çiftçilerimizin üretimden kopmasına neden olacaktır. Her şey ortada iken, hükümet çiftçimize bu fiyatları nasıl uygun görürseniz anlamak mümkün değildir. Adeta sen üretme, ben ithal ederim demektedir. Bir ülke kendi üreticisine bu durumu nasıl layık görür bir türlü anlayamıyoruz” dedi.

Whatsapp Image 2024 06 27 At 12.27.43 (1)

UYARIDA BULUNDU
Gübre, mazot, ilaç ve işçilik gibi artan tarımsal girdi maliyetlerindeki aşırı artışlara da dikkat çeken Özcan, bu durumun daha fazla sürdürülemeyeceğini ifade ederek, “Ülkemizde uygulanan bu fiyat politikaları sonunda kaybeden gene ülkemiz olacaktır. Dünyanın her yerinde tarım ve çiftçi desteklenir. Hesap ortada ana girdi fiyatları böyle yüksek, taban fiyatları düşük olduğu sürece çitçimiz üretimden vazgeçmek durumundadır. Tarım bir ülke için olmazsa olmazdır. Ülkemizde tarımsal planlamaların yapılması tarımsal kalkınma demektir. Bu nedenle taban fiyatlar konusunda buradan yetkilileri uyarıyor ve bu duruma son vermelerini istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: ANTALYA EKSPRES GAZETESİ