Antalya'da yaşayan ve bir süredir dijital tasarım ile 3 boyutlu alanlarda çalışmalar yapan Hüseyin Gazi Gül, yakın zamanda çocukların ve gençlerin antik kentler ile tarihi eserlerin tanınmadığını fark etti. Bunun üzerine ülkenin tarihi değerleri birimleri ve gençlere tanıtmak için harekete geçen Gül, tarihi kentleri dijital olarak birleştirmeye başladı.

Sdfgrfdsjj

Gül, ilk olarak turizm kenti Antalya'nın simgelerinden Yivli Minare, Saat Kulesi ve Side Antik Kenti'ndeki Roma döneminde inşa edilen Apollon Tapınağı'nı 3 boyutlu dijital ortamda aktardı. Çalışmalarına devam eden Gül, çocukların ilgisini çekecek bir karakter oluşturmayı Türkiye'nin 81 ilinde antik kentleri ve tarihi noktaları modelleyip çizgi film haline getirmek istiyor.

Cocuklar Icin Antik Kentleri Modelliyor 48520 (2)

Kültürel oluşumun gelecek nesillere taşınmasının önemli olduğunu söyleyen Hüseyin Gazi Gül, “Proje, çocukların ve gençlerin günümüzdeki antik kentleri tanımadığını fark etmemle ortaya çıktı. Bunu nasıl tanıtabileceğimi düşündüm. Daha çok zaman harcayan şeyleri çizgi filmler, animasyonlar ve oyunlar görülüyordu. Ben de çocukların antik kentlerini tanıtabilmek için tarihi yerleri çizgi film haline getirmeyi düşündüm. Çocukların yaşadıkları tarihi noktaları öğrenmeleri için çabalıyorum" dedi.

Cocuklar Icin Antik Kentleri Modelliyor 48520 (3)

'ÇOCUKLARIN HEM EĞLENİP, HEM ÖĞRENECEĞİ BİR PROJE OLACAK'

Çocukların tarihlerini tanımasını isteyen Gül, “Şu ana kadar Antalya'daki tarihi saat Kulesi, Side Antik Kenti'ndeki Apollon Tapınağı ve Yivli Minare'yi tamamladım. Bu proje için insanların dikkatini ve dikkatini çekmeyi amaçlayan bir karakter bölümü istiyorum. Bu karakterin 81 ildeki antik kentleri gezerek, çocukların buralarını anlatmasını istiyorum. Çocuklar hem eğlenecek hem de öğrenecekleri bir proje olacak. Modelleme aslında çok uzun sürüyor ancak bunu hikaye haline getirmek için senaryo aşaması uzun sürüyor. Doğru kaynaklara kayıt etmeye çalışıyoruz" diye konuştu. 

Kaynak: DHA