ANTALYA Kültür Sanat’ta (AKS), çocuklar hem öğretici hem de eğlenceli aktivitelere katılıyor. 7-11 yaş grubu çocuklar için  ‘Müze Kâşifleri Görevde: Müzedeki Gizem’ yaratıcı drama atölyesi 25 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00-15.30 saatleri arasında Onur Ergen ve Gözde Topraklar eşliğinde düzenlenecek. Kurslara kayıt olmak için www.aksdukkan.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Kurs ücreti 250 TL olarak belirlendi.

Aks Etkinlik Web Web Kopya 42

‘ÇOCUKLARIN HAYAL GÜCÜNÜN SINIRLARI ZORLANACAK’

Havaların ısınmasıyla birlikte çocuklara unutamayacakları aktivitelere ev sahipliği yapan AKS, müzenin gizemli dünyasında macera dolu bir yolculuğa davet ediyor. ‘Müze Kâşifleri Görevde: Müzedeki Gizem’ yaratıcı drama atölyesinde, tarihin derinliklerine inerek unutulmuş kahramanları ve sırları ortaya çıkaracak. Bu eğlenceli ve interaktif atölyede, müzede saklı kalmış eserlerin sırlarını çözmek için birlikte çalışılacak. Bir grup cesur kâşif çocuk, hayal gücünü kullanarak hikâyeler oluşturacak, roller üstlenecek ve belki de antik bir gizemi açığa çıkaracak. Hem eğlenecek hem de takım çalışması, yaratıcı düşünce ve ifade becerilerimizi geliştirecek. Hayal gücünüzle sınırlarınızı zorlayabilir ve tarihin gizemli kapılarını aralayabilirsiniz.

MÜZE NEDİR?

Müze kelimesi, Yunancada ‘ilham perilerinin tapınağı’ anlamındaki ‘mouseion’dan gelmektedir. Yunan mitolojisine göre Zeus ile bellek tanrıçası Mnemosine’nin kızları olan müzler, dokuz kız kardeştir; her biri farklı bir sanat dalının ilham verici perisidir. Antik Yunan'da, müzler ile ilişkilendirilen doğal ortamlar, örneğin kuşların şarkı söylediği yerler, kutsal kabul edilirdi. Müzler'in orada bulunduğuna inanıldığı için bu kutsal yerlere zamanla bir sunak ya da küçük bir tapınak inşa edilmiş ve ‘mouseion’ (müze) adını almıştır.

Müze, somut ve somut olmayan kültürel mirası araştıran, ilgili nesneleri toplayan, muhafaza edip sergileyen kurumlar ve sergileme mekânlarıdır. 19’uncu yüzyılda müzeler, ulusun kültür birikimini aktarma, koruma ve teşhir etme görevlerini üstlenen kurumlar haline gelmiş ve dünyanın birçok ülkesinde büyük resmî müzeler kurulmuştur.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/HABER