ANTALYA Kültür Sanat’ta (AKS), çocuklar hem öğretici hem de eğlenceli aktivitelere katılıyor. 8-12 yaş grubu çocuklar için  ‘Müzeleri Tanıyorum’ atölyesi düzenlenecek. Kolaj tekniği ile ‘Müzeleri Tanıyorum’ atölyesinde öncelikle katılımcılara müzelerin önemi ve nasıl ortaya çıktıkları hakkında bilgiler verilecek. Daha sonra katılımcılar dünyanın en önemli 6 müzesinin fotoğrafları ile kolajlarını hazırlarken hem müzede bulunan en önemli eserleri hem de eserleri üreten sanatçıların kim oldukları hakkında bilgiler edinecekler. Atölye çalışmasına eğitmen Zeynep Kanat öncülük edecek. Atölye çalışması yarın 14.00-15.00’te düzenlenecek. Kurslara kayıt olmak için www.aksdukkan.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Kurs ücreti 300 TL olarak belirlendi.

Müzeas

MÜZE NEDİR?

Müze kelimesi, Yunancada ‘ilham perilerinin tapınağı’ anlamındaki ‘mouseion’dan gelmektedir. Yunan mitolojisine göre Zeus ile bellek tanrıçası Mnemosine’nin kızları olan müzler, dokuz kız kardeştir; her biri farklı bir sanat dalının ilham verici perisidir. Antik Yunan'da, müzler ile ilişkilendirilen doğal ortamlar, örneğin kuşların şarkı söylediği yerler, kutsal kabul edilirdi. Müzler'in orada bulunduğuna inanıldığı için bu kutsal yerlere zamanla bir sunak ya da küçük bir tapınak inşa edilmiş ve ‘mouseion’ (müze) adını almıştır.

Müze, somut ve somut olmayan kültürel mirası araştıran, ilgili nesneleri toplayan, muhafaza edip sergileyen kurumlar ve sergileme mekânlarıdır. 19’uncu yüzyılda müzeler, ulusun kültür birikimini aktarma, koruma ve teşhir etme görevlerini üstlenen kurumlar haline gelmiş ve dünyanın birçok ülkesinde büyük resmî müzeler kurulmuştur.

Muhabir: ÇİĞDEM KORKAN/HABER